حفظ تعادل مطالعاتی؛ ضامن موفقیت در زمان باقی مانده تا کنکور ۹۸(بخش سوم)

 
پ- تعادل در مطالعه تشریحی و تستی
یکی دیگر از اقدامات مهمی که دانش‌آموزان باید در این دوره (بعد از تعطیلات نوروز) حتماً به آن توجه داشته باشند، این است که بین مطالعه تستی و تشریحی تعادل برقرار کرده و به گونه‌ای پیش بروند که افراط در یکی از آنها به ضرر کردن در دیگری منجر نشود. دانش‌آموزان وقتی مطالب را برای اولین بار می‌بینند باید آنها را به صورت تشریحی کار کنند و بیش از هشتاد درصد وقت خود را صرف مطالعه دروس تشریحی کنند و تقریباً بیست درصد از وقت خود را به تست اختصاص دهند.
 
این موضوع بعد از عید تا حد زیادی تغییر می‌کند؛ زیرا در این هنگام، بیشتر داوطلبان، مباحث درسی را حداقل یک بار خوانده و در حال مرور آن مباحث هستند و از این زمان باید سهم مطالعه تستی را به مرور افزایش دهند. هر چقدر به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک‌تر می‌شویم، سهم تستی کار کردن دانش‌آموزان بیشتر خواهد شد، معمولاً در دو ماه آخر، داوطلبان باید هشتاد درصد برای دروس به منظور تست زدن و بیست درصد برای دروس به منظور مطالعه تشریحی وقت بگذارند؛
 
ideas1

البته این موضوع درباره داوطلبانی که تا الان به خوبی مطالعه نکرده یا اصلاً مطالعه نداشته‌اند، صدق نمی‌کند. این گروه از داوطلبان باید وضعیت خود را بررسی کنند و ببینند تا چه زمانی می‌توانند به مطالعه تشریحی ادامه دهند؛ در واقع باید مطالعه تشریحی تا آنجایی ادامه پیدا کند که مرور خلاصه مطالب و تست‌زنی امکان‌پذیر باشد؛ چون اگر هر یک از این موارد حذف شود، به مطالعه شما آسیب می‌خورد و شما نمی‌توانید آن طور که باید از مطالعه خود نتیجه بگیرید.
 
با توجه به اینکه مرحله مرور و تست‌زنی برای تثبیت مطالب در ذهن شما و نیز سنجش خودتان لازم است، اگر تازه می‌خواهید مبادرت به درس خواندن نمایید، باز هم حتماً زمان مناسبی را، بسته به حجم مطالعاتی و اطلاعات خود، برای مرور و تست زنی در نظر بگیرید. در چنین شرایطی، تا حدودی بحث گزیده خوانی مطرح می‌شود؛ یعنی می‌توانید مباحثی از کتاب‌ها را حذف کنید؛ به طوری که اگر در برخی از مباحث احساس می‌کنید که به آنها تسلّط کافی ندارید یا احساس می‌کنید که برخی از مباحث در مقایسه با برخی دیگر از آنها از اهمیت کمتری برخوردارند، بتوانید اقدام به حذف آن مباحث کنید.
 
سومین تعادل، تعادلی است که بین دروس پایه و دروس سال آخر باید ایجاد شود. اگر دانش آموزان اولویت را به برنامه درسی در مدرسه بدهند، باید درس‌های پایه را هم در کنارش مطالعه کنند؛ اما مهم این است که ما به همه درس‌ها و همه مباحث به طور هم زمان توجه کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.