خداحافظ تنبلي!(بخش اول)

ماه مهر بوي تازگي مي‌دهد؛ بوي کيف‌ها و روپوش‌هاي نو؛ بوي کتاب‌ها و درس‌هاي تازه و گاه بوي مقطع تازه و مدرسه و معلم‌هاي جديد؛ اما در حقيقت آنچه مي‌تواند به  يک سال تحصيلي مفهوم تازگي ببخشد، تصميم‌ها و شيوه‌هاي نو است؛
 
اينکه امسال نگاهي تازه و به دور از پيش داوري ها و توجيه کردن‌ها، به خود داشته باشيم. امسال به جاي اينکه با نق زدن و مشکلات را به گردن ديگران انداختن، خود را بي تقصير و در شرايط موجود، بهترين جلوه دهيم، به دنبال رفع حداقل يکي از نقص‌هايمان باشيم.
 
مي‌دانم که خيلي از شما در دلتان مايليد که چنين اتفاقي بيفتد؛ اما نمي‌دانيد که چگونه شروع کنيد و اين تمايل تنها در حد آرزو باقي مي‌ماند و متاسفانه جامه عمل به خود نمي‌پوشد. در اينجا راهکارهايي براي مبارزه با يکي از ويژگي هاي نامطلوب دانش‌آموزي، درس نخواندن يا تنبلي، ارايه مي‌شود. گفتني است که اين راهکارها مي‌تواند درباره ساير خصلت‌هاي نامطلوب نيز  مفيد واقع شود.
 
images
 

 
قدم اول، شناخت خود
اولين راه براي  يک تغيير جدي و رسيدن به وضعيتي بهتر، شناخت خود است. بسياري از ما شناخت دقيقي از خود نداريم و با خصوصيات اخلاقي‌مان به درستي آشنا نيستيم؛
 
براي مثال، برخي از ما نمي‌دانيم که تنبلي مي‌کنيم و عادتمان شده است که کار امروز را به فردا موکول کنيم. فکر مي کنيم که مشکل از ما نيست؛ بلکه وظايفي بيش از توان و وقتمان به ما محول مي‌کنند و در نتيجه نمي‌توانيم از عهده آن بر آييم يا تقصير را گردن توان جسمي و هوشي خود مي‌اندازيم و معتقديم که اگر هم ديگران از ما موفق‌ترند، به خاطر تفاوت‌هاي فردي در توانايي‌هاي فيزيکي و روحي است و اينکه برخي افراد ذاتاً از ما قدرتمندتر هستند.
 
شکی نيست که افراد مختلف داراي توانايي ها و علايق متفاوتي هستند؛ اما بياييد کلاهمان را قاضي کنيم و ببينيم که چقدر از کوتاهي‌هاي ما به خاطر تنبلي يا «باري به هر جهت بودن» خودمان است. ببينيم که اگر هر روز مي‌گوييم از فردا شروع خواهم کرد، و اگر اهل تقلب هستيم يا مي‌خواهيم هر چيز را سهل و آسان و بدون زحمت و تلاش به دست بياوريم، به خاطر ويژگي‌هاي فردي ماست و نمي‌توان تغييري در اين خصوصيات ايجاد کرد يا فقط و فقط به دنبال توجيه اشتباهاتمان هستيم؟
 
همواره به این اصل مهم و کلیدی توجه داشته باشيد که اگر مي‌خواهيد در رفتار خود تغييري ايجاد کنيد، بايد به دليل يک نياز شخصي باشد؛ براي مثال، اگر مي‌خواهيد که بيشتر درس بخوانيد، بايد دليل انجام اين کار، يک نياز شخصي مثل پذيرش در رشته و دانشگاه ايده‌آل‌تان باشد. اگر اين تغيير براي رضايت والدين يا اولياي مدرسه باشد، تحول شما زياد دوام نمي‌آورد. ممکن است که چند روزي، تغييري در خود حس کنيد، اما بزودي درمي‌يابيد که خود را گول زده‌ايد و رفتارتان به دوباره به روز اول باز خواهد گشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.