خداحافظ تنبلی!(بخش دوم)

به فکر تغيير يک خصوصيت باشيد
در اين  مرحله بايد يکي از خصوصيات خود را انتخاب و روي آن تمرکز کنيد؛ چون با تمرکز روي يک ويژگي خاص، بهتر و مفيدتر اقدام خواهيد کرد. فراموش نکنيد که براي موفقيت در هر تغييري، بايد ابتدا قدم‌هاي کوچک برداريد و کم‌کم تغييرات مورد نظر خود را ايجاد کنيد. انجام تغييرات کوچک فعلي، باعث مي‌شود که تغييرات بزرگتر آتي، راحت‌تر انجام پذيرد. خصوصيات اخلاقي دلخواه را دستچين کنيد.
 
بايد دقيقاً بدانيد که چه مي‌خواهيد و فقط  اين طور نباشد که فقط با مشاهده فردي بگوييد که «من مي‌خواهم شبيه او باشم!» بلکه ببينيد که دقيقاً چه خصوصيتي در او وجود دارد که تحسين شما را برمي‌انگيزد؛ به عنوان مثال، قابليت او در حل کردن مسايل دشوار، کوشا بودن،برنامه ریزی دقیق،نظم و انضباط در کارها و … تمام موارد را در يک دفترچه يادداشت کنيد.
index
 

به خود زمان بدهيد
براي تغيير به خودتان زمان بدهيد؛ زيرا تغيير شخصيت و خصوصيات رفتاري، يکشبه انجام نمي‌شود؛ به همين منظور، اهدافي کوچک و منطقي براي خودتان در نظر بگيريد؛ مثلاً براي رهايي از خصلت تنبلي، به خود بگوييد که نبايد بيش از 5 دقيقه در انجام کاري تعلل کنيد. اگر روي اين تغيير تمرکز و بر سر خواسته‌تان پافشاري کنيد، به صورت کارآمد و مفيد، شخصيت خود را تغيير خواهيد داد؛ يعني  بتدريج در مي‌يابيد که کمتر تنبلي مي‌کنيد و در انجام کارها کوشاتر هستيد.
 
فراموش نکنيد که تمام اين مراحل بايد مرحله به مرحله انجام شود. شما تصميم گرفته‌ايد که رفتارتان را عوض کنيد؛ پس قبل از اينکه واقعاً تغيير کنيد نياز به زمان داريد؛ مثلاً ممکن است که شما تمام پاييز روي خودتان کار کنيد تا در زمستان شخصيت جديدي داشته باشيد.
 
به قول معروف: «رهرو آن است که آهسته و پيوسته رود»؛ پس اگر نتوانستيد بسرعت خود را تغيير دهيد، نا اميد نشويد؛ چرا که همه ما براي بهتر شدن، به زمان احتياج داريم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.