خلاصه‌نویسی و نقش آن در يادگيري

خواندن به تنهایی کافی نیست. دانسته‌ها به سادگی به فراموشی سپرده می‌شوند. خواندن زمانی مفید است که از تکنیک‌های مختلف برای به خاطر سپردن و خلاصه‌نویسی استفاده کنیم. همیشه پس از خواندن یک متن آموزنده و علمی، تا حد امکان برای خود مصداق و مثال پیدا کنید. براي تهيه‌ی جزواتي فشرده و كم‌حجم براي امتحان یا بر ای کنکور از برخي درس‌ها و متون نيازمند خلاصه‌نويسي هستيم. مجموع اين گونه نيازها، ايجاب مي‌‌كند كه با«روش خلاصه‌نويسي» آشنا شويم.

فوايد خلاصه‌نویسی به طور خلاصه عبارتست از :

1. بهره‌گيري از يادداشت‌‌هاي خلاصه در مراحل بعد به وسيله‌ی مراجعه‌ی ‌مجدد به آن‌‌ها

2. تمريني براي كار قلمي و رشد نيروي نويسندگي انسان

3. تقويت بينش و رشد فكري انسان در سايه‌ی اين گزينش و تلخيص

THOU

4. تسهيل برخورداري از محتويات كتب و مقالات در حجمي اندك

5. ايجاد انگیزه در دانش‌آموزان براي مطالعه بیشتر

6. كمك به حفظ مطالب و از ياد نرفتن آن‌‌ها در بلند مدت

7. كمك به تمركز فكر هنگام خواندن كتاب و جزوه

با توجه به اين‌كه در خلاصه‌نويسي بايد به «كاهش حجم نوشته» پرداخت، بي‌آن‌كه هدف نويسنده و گوينده و پيام اصلي نوشته و سخن از بين برود، ضروري است كه مهارت لازم در اين امر كسب شود. اين مهارت هم جز با تمرين زياد و نيز كار زير نظر مربي و استاد، كم‌تر به دست مي‌‌‌آيد.

تفاوت خلاصه‌نويسي با گزيده، گلچين و يادداشت‌برداري اين است كه در يادداشت‌برداري و گزيده‌نويسي، نكات مورد نظر و مورد علاقه‌ی شخص از جاهاي مختلف نوشته مي‌‌شود و چه‌بسا انسجام و پيوستگي ميان گزيده‌ها وجود نداشته باشد؛ ولي در خلاصه‌نويسي، توجه روي يك كتاب يا مقاله يا متنِ خاصّي است كه چكيده‌ی همه‌ی آن آورده مي‌‌شود؛ نه آن‌ كه از هر بوستاني گلي چيده شود. خلاصه‌نويسي شبيه زيراكس يا عكس گرفتن از هر متن يا تصويري در مقياسي كوچك‌تر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.