خلاصه نويسي؛ يادگيري بهتر در وقت کمتر(بخش دوم)

در بخش اول این مقاله در رابطه با اهمیت و دلایل خلاصه نویسی براي شما داوطلبان عزيز کنکوري و حتي دانش‌آموزاني که مشغول درس خواندن هستيد صحبت کردیم.در این بخش به بیان اولین روش از روشهای خلاصه نویسی می پردازیم.
 
روش هاي مختلف خلاصه نویسی
 براي اينکه خلاصه‌ نويسي کنيد، تنها يک ابزار مجزا لازم دارد و آن هم دفترچه يادداشت است. براي يک خلاصه‌نويسي خوب شما مي‌بايست تمام خلاصه‌هاي يک درس را در يک دفترچه يادداشت کنيد و از خلاصه‌‌نويسي در برگه‌هاي پراکنده و بدون صحافي خودداري نماييد؛ زيرا با گذر زمان، حجم يادداشت‌ها افزايش خواهد يافت و ترتيب آنها به هم خواهد خورد و يافتن و مرتب کردن آنها زمان و انرژي زيادي مي‌طلبد و کاري خسته کننده است.
 
GetImage
 

 
خلاصه ‌نويسي، شامل فنون مختلف يادداشت ‌برداري، حاشيه نويسي، خط کشي زير جملات، دسته‌‌بندي و علامت‌گذاري مي‌شود که بسته به شرايط و نوع مطالعه مي‌تواند مختلف بوده و حتي براي يک درس، موارد متعددي را شامل شود.
 
1-    علامت گذاري
بهترين فن مطالعه، درگير شدن با مطلب يا به اصطلاح، مطالعه فعال است. علامت‌گذاري، سريع ترين روش براي مطالعه فعال است و البته نکات مهم را نيز مشخص مي‌کند.
 
زماني که مطلبي را مطالعه مي‌کنيد، در جايي که برايتان سؤال باقي مي ‌ماند و مطلب را کامل متوجه نمي‌‌شويد از علامت سؤال (؟) استفاده کنيد و کنار آن مطلب علامت بزنيد. هرجا احساس نموديد که مطالب، سؤال‌خيز بوده و به نکته مهمي اشاره شده است علامت تعجب (!) و جايي که به يک کلمه يا عبارت کليدي برخورديد دور آن را خط بکشيد و پاراگراف‌هاي مهم را با علامت ضربدر (×) مشخص کنيد.
 
به طور کلي، هنگام مطالعه، استفاده از علامت‌ گذاري، سرآغاز خوبي براي مطالعه دقيق و فعال است. دقت داشته باشيد که در استفاده از علامت ‌ها و انتخاب جملاتي که خط کشي مي‌‌شوند زياده‌‌روي نکنيد؛ چرا که در مطالعه‌ هاي آتي حوصله ‌تان سر مي‌رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.