خلاصه نويسي؛ يادگيري بهتر در وقت کمتر(بخش سوم)

در بخش گذشته به بیان اولین روش از روشهای خلاصه نویسی یعنی علامت گذاری پرداختیم.در این مقاله به ذکر دومین روش متداول در این زمینه می پردازیم.

2-   خط کشيدن زير مطالب مهم

يکي از شيوه هايي که در خلاصه نويسي به کار مي‌رود، خط کشيدن زير مطالب مهم است. معمولاً اين روش در ميان بيشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور از محبوبيت برخوردار است؛ زيرا هم راحت‌تر از يادداشت برداري است و هم داوطلب احساس مي‌کند که مطالب مهم را بدون کمترين تغييري خلاصه کرده است.
 
براي خط کشيدن زير مطالب مهم، بهتر است که از خودکارها، مدادها يا ماژيک‌هاي رنگي استفاده کنيد؛ مثلاً مطلب بسيار مهم را با يک رنگ، مطالب کمتر مهم را با رنگ ديگر و يا مطالب هر فصل يا موضوع را با رنگي خاص خط بکشيد. اين کار باعث مي شود تا هم مطالب، بيشتر در ذهن شما باقي بماند و هم تنوع بيشتري داشته باشيد و زود خسته نشويد.
 
stick_figure_gears_turning_400_wht-1
 

 
در خلاصه‌نويسي به روش خط کشيدن زير مطالب بايد توجه داشته باشيد با وسواس اينکه ممکن است مطلبي از قلم بيفتد زير همه مطالب را خط نکشيد؛ زيرا در غير اين صورت، حاصل کار، صفحهاي پر از خط در زير جملات مي‌شود و نه موجب يادگيري بيشتر.
 
اگر شما در هر صفحه، زير مطالب زيادي را خط بکشيد، احتمال کاهش يادگيري وجود دارد و نشانه اين است که اين وسيله را جانشين توجه واقعي به مطلب و برگرداندن مطلب به زبان خود کردهايد. چيزي که در اين عمل بايد مد نظر قرار دهيد و زير آن را خط بکشيد اطلاعات مهم، مانند نتيجهگيريهاي کلي، تعريفهاي کليدي و جملههاي اصلي که وظيفه آنها توضيح و تشريح نکات است، جملات کليدي، نکات تستي و … است؛ بدون اينکه به انديشه اصلي مطلب خدشهاي وارد آيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.