خلاصه نويسي؛ يادگيري بهتر در وقت کمتر(بخش اول)

يکي از کارهاي بسيار مهمي که شما دانش آموزان داوطلبان عزيز آزمون سراسری در طي مطالعه و آمادگي براي کنکور بايد انجام دهيد اين است که از روش خلاصه برداري مطالب در زمان مطالعه بهره ببريد.
 
همان‌طور که همه شما مي‌دانيد، خلاصه‌برداري، تاثير بسيار زيادي بر ميزان پيشرفت و يادگيري شما مي‌گذارد. با اينکه بيشتر داوطلبان از اهميت خلاصه برداري مطلع هستند، اما روش هاي خلاصه برداري و شيوه هاي صحيح آن را نمي‌دانند. به همين دليل در اين مقاله تصميم داريم تا شما را با خلاصه نويسي، اهميت آن و شيوه‌هاي صحيح اين کار، بيشتر آشنا کنيم.
 
Man-covered-in-sticky-not-007

 
دانشآموزاني که در هنگام مطالعه تنها به خواندن مطلب مي‌پردازند، نسبت به دانشآموزاني که در هنگام مطالعه، خلاصه‌برداري مي‌کنند، داراي بازده کمتري هستند. علت اين موضوع آن است که دانشآموز بمرور زمان، علاقه خود را نسبت به مطالبي که مي‌خواند از دست مي‌دهد و نميتواند به آن توجه کند؛ در نتيجه، مطالب به صورت فعالانه در ذهن پردازش نمي‌شود.شما خودتان ناگهان متوجه شدهايد که در صفحه 45 کتاب هستيد، بيآنکه بدانيد در همان پنج صفحه گذشته، چه خواندهايد؛ انگار فقط صفحات را ورق زدهايد؛
 
پس اگر هنگام مطالعه، خلاصه نويسي کنيد حاصل کار مفيدتر از زماني است که صرفاً مطالب را ميخوانيد؛ زيرا در زمان خلاصه نويسي، مغز شما، حالت فعالتري دارد و سبب ميشود که توجهتان به مطالب بيشتر شود و احتمال آنکه مطالب را طوري پردازش کنيد که معناي شخصي برايتان داشته باشد، افزايش يابد.
 
براي شما داوطلبان عزيز کنکوري و حتي دانش‌آموزاني که مشغول درس خواندن هستيد، خلاصه‌‌نويسي به چهار دليل عمده زیر پيشنهاد مي‌شود:
 
اول اينکه هنگام مطالعه در عميق‌تر کردن يادگيري و دقيق خواني تاثیر بسیار زیادی دارد.
 
دوم آنکه با انجام اين کار، حجم و زمان مرور مباحث مطالعه شده کمتر شده و امکان مرورهاي چندين باره را به شکلي سريع فراهم مي‌‌کند.
 
سوم آنکه اگر خلاصه نويسي به شيوه‌اي اصولی و صحيح انجام گيرد، به هنگام مرور، کارايي به مراتب بهتر و مؤثرتري از مطلب اصلي خواهد داشت،
 
و چهارم آنکه خلاصه‌نويسي، اين امکان را فراهم مي‌کند تا تمام مطالب و مباحث مرتبط با يک موضوع را که در کتاب درسي، جزوه، کتاب کمک آموزشي و هر منبع ديگري پراکنده است، در يک جا جمع ‌آوري کنيد و از پراکنده خواني جلوگيري نماييد و در وقت و زمان خود صرفه‌جويي کنيد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.