خودم رقیب اصلی خودم هستم

حس رقابت،ویژگی خاص درونی است که میزان آن در بعضی از افراد بیش‌تر از دیگران است. حس رقابت هم مثل دیگر ویژگی‌های درونی انسان‌ها الزاماً بد نیست؛ زیرا عامل مهمی در حرکت و پیشرفت آدمی است؛ به هر حال همیشه مهم‌ترین سؤال در رقابت این است که قوی‌ترین رقیب برای ما چه کسی خواهد بود؟

دوست خوب من! برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا به این سؤال پاسخ دهید که «می‌خواهید خود را به چه کسی ثابت کنید؟»

شاید در پاسخ به چنین سؤالی بگویید می‌خواهم به آرزوها و خواسته‌هایم که قبولی در فلان رشته و فلان دانشگاه معروف است برسم و همه‌ی کسانی که مرا می‌شناسند و نمی‌شناسند به من افتخار کنند.

دوباره به قسمت اول پاسختان با دقت توجه کنید: رسیدن به خواسته‌ها و آرزوها یعنی همان هدف‌هایی که برای خود در نظر گرفته‌اید و از خود انتظار دارید که در آینده‌ی نزدیک به آن‌ها دست یابید. پس وقتی کمی واقع‌بینانه به موضوع دقت می‌کنیم، بزرگ‌ترین رقیب در زندگی ما، دیگران نیستند بلکه خودمان هستیم. وقتی اهدافی (خواسته‌ها و آرزوهایی) برای خود مشخص می‌کنید در واقع دست به رقابت می‌زنید و بیش‌تر مواقع می‌خواهید به خودتان ثابت کنید که می‌توانید به آن‌ها برسید. در واقع رقیب اصلی را برای خودتان مشخص کردید: توانایی‌ها، استعداد و در یک کلمه خودتان.

بنابراین،رقیب اصلی، خودتان هستید. تمرکز شما فقط و فقط باید روی استعدادها،توانایی‌ها و قابلیت‌های خودتان باشد. باید خودتان از خودتان پیشی بگیرید. این راز موفقیت شما خواهد بود؛ زیرا از امروز تلاش خواهید کرد که امروز شما از دیروزتان بهتر شود. این همان پیشرفت مستمر و مداوم است که موجب برتری شما نسبت به دیگران در مسیر موفقیت خواهد شد.

timthumb.php

استاد حسین احمدی،کنکور آسان است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.