دانشگاه خوب است، اما همه چيز نيست

مدرک دانشگاهي در عصر اطلاعات بسيار ضروري و حياتي است و يکي  از نيازهاي اوليه براي رسيدن به موفقيت محسوب مي‌شود. در حقيقت امروزه مشاغل و  حرفه‌ها نياز به يک مدرک دانشگاهي در زمينه خود دارند؛ با اين حال، در  عمل مي‌بينيم که برخي از افراد بدون مدرک دانشگاهي  در دنياي اقتصاد، سياست  يا حتي پيشبرد علم و دانش بشري موفق شده‌اند.
مي خواهم بگويم که اگر در رشته اي که دوست داريد، پذيرفته نمي‌شويد و اگر هدفتان براي ورود به يک رشته يا دانشگاه خاص رسيدن به بالاترين موقعيت اقتصادي، اجتماعي، علمي يا سياسي است، دانشگاه تنها راه رسيدن نيست و حتي در دنياي امروز افرادي هستند که در زمينه هاي مختلف به بالاترين مدارج رسيده‌اند بدون اينکه تحصيلات دانشگاهي داشته باشند؛ البته اين افراد از هوش و استعداد بسيار بالا و خوبي برخوردار بوده و در راه رسيدن به هدف خود سعی و تلاش بسيار کرده‌اند.
در این مقاله به طور اجمالی به برخي از اين افراد اشاره مي‌کنيم:
 
بيل گيتس: احتمالاً بيل گيتس معروف ترين ميلياردر جهان است. وي در سال 2013 رتبه دومين مرد ثروتمند جهان را به خود اختصاص داد؛ اما همچنان ثروتمندترين مرد آمريکاست. گيتس در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد؛ اما در کمتر از دو سال آن را رها کرد تا به تاسيس شرکت شخصي خود به نام Micro بپردازد. زماني که گيتس فقط 32 سال سن داشت به ثروت 25/1 ميليارد دلاري دست يافت. هم اکنون ثروت خالص بيل گيتس از 70 ميليارد دلار نيز فراتر رفته است.
 
index
 
 
لري اليسون: بنيانگذار و مديرعامل شرکت اوراکل ثروتي بالغ بر 40 ميليارد دلار دارد و ششمين مرد ثروتمند جهان لقب گرفته است. لري هم بيشتر از دو سال در دانشگاه ايلي نواز دوام نياورد و با ترک تحصيل و سپري کردن ماجراهاي متعدد، سرانجام شرکت نرم افزاري شخصي خود را در سال 1977 تاسيس کرد.
 
مارک زوکربرگ: بنيانگذار شبکه اجتماعي فيس بوک، هرگز اهل درس خواندن نبود و بيشتر براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت اهميت قايل مي‌شد. زوکربرگ هم اکنون به جوان‌ترين ميلياردر جهان تبديل شده است.
 
مايکل دل: بنيانگذار و مديرعامل شرکت دل، در سن نوزده سالگي درس را رها کرد. او در همان دوران، کار ساخت کامپيوتر شخصي خود را آغاز کرد و موفق شد که کامپيوتر ساخته شده را مستقيماً به مشتري بفروشد. زماني که فعاليت‌هاي دل گسترش يافت، وي شرکت بزرگي با مسؤوليت‌هاي محدود در زمينه ساخت کامپيوتر تاسيس کرد. اين روزها برند دل در بازارهاي جهاني بخوبي شناخته شده است و ثروت مايکل نيز از 3/15 ميليارد دلار فراتر رفته است.
 
رالف لورن: وي رييس و مديرعامل شرکت رالف لورن است. هرچند وي در جواني وارد دانشکده نظامي شد، اما فقط دو سال شرايط دشوار ارتش را تحمل کرد و دانشکده را رها کرد. وي استعداد فراواني در عرصه مد و طراحي داشت و فعاليت‌هاي خود را از توليد کفش تا عطر گسترش داد. ثروت خالص رالف بالغ بر 7 ميليارد دلار برآورد شده است .
 
يوشکا فيشر: وي وزير امور خارجه آلمان در زمان صدر اعظمي شرودر بود. او به جاي تحصيل در دانشگاه ، مطالعه آزاد را انتخاب کرد و ساعت ها و روزها در کتابخانه هاي شهر به سر برد . شرودر در حال حاضر به عنوان استاد دانشگاه در نيويورک مشغول به تدريس است.
 
سر ريچارد برانسون: وي کارآفرين و سرمايه‌گذار انگليسي و رييس و بنيان‌گذار گروه شرکت‌هاي ويرجين است که عنوان بيش از ۴۰۰ شرکت در سراسر دنيا را از آن خود کرده است. وي دبيرستان را رها کرد و به دليل قدرت بالاي برقراري ارتباط با ديگران توانست که کسب و کار موفقي راه اندازي کند. برانسون در حوزه‌هاي بسياري از قبيل ارتباطات، آژانس هواپيمايي و … فعاليت دارد . ثروت برانسون بيش از 4 ميليارد دلار گزارش شده است.
 
استيو جابز: بنيانگذار شرکت اپل هرگز از دانشگاه فارغ‌التحصيل نشد و بعد از يک ترم تحصيلي کالج «ريد ارگان» را رها کرد؛ البته جابز جوان چندين دوره آموزشي و فني را به صورت آزاد گذراند تا موفق شد که نخستين نمونه کامپيوتر مک خود را بسازد. جابز تاسيس شرکت اپل را از سال 1976 آغاز کرد و انقلابي در صنعت ديجيتال به وجود آورد. ايده او توليد کامپيوترهاي کوچک‌تر بود .
 
 استيون اسپيلبرگ: کارگردان معروف آمريکايي که تاکنون چندين جايزه اسکار را تصاحب کرده است، در رشته ادبيات انگليسي تحصيل مي‌کرد؛ اما به علت علاقه به سينما، دانشگاه را رها و ترک تحصيل کرد تا به دنبال حرفه مورد علاقه خود يعني سينما برود.

 هنري فورد: وي که بنيانگذار شرکت خودروسازي فورد است، هيچ وقت نتوانست دبيرستان خود را به پايان برساند. او اولين کسي بود که براي توليد خودروي ارزان قيمت، خط توليد را به کار گرفت. فورد  انقلابي بسیار بزرگ در صنعت خودروسازي اروپا و آمريکا ايجاد کرد. مجله تايمز او را با نفوذترين و قدرتمندترين انسان قرن بيستم معرفي کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.