داوطلبان کنکور ۹۸: در ابتدای سال تحصیلی،پیش به سوی هدف، وقت کشی ممنوع(قسمت اول)

همه می‌دانند که سال تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری، از تابستان منتهی به سال دوازدهم آغاز می‌شود، اما عده‌ای از داوطلبان، بنا به سنت سال‌های گذشته، اول مهر را آغاز سال تحصیلی می‌دانند و خواندن و مطالعۀ دروس را به ابتدای مهر ماه موکول می‌کنند. برخی از داوطلبان نیز تابستان را به دلیل مشکلات مختلف از دست داده‌اند و اکنون حسرت روزهای از دست رفته را می‌خورند و نگران این هستند که مبادا نتوانند خود را به قافلۀ داوطلبان پیشرو و موفق آزمون سراسری برسانند.
 
به هر دو گروه باید بگوییم که بهانه‌های خود را دور بریزید؛ چون مهر ماه آمده است و باید با دل و جان درس بخوانید و پیش بروید؛ البته اگر از تابستان شروع می‌کردید، خیلی بهتر بود، اما هنوز هم دیر نشده و شما فقط کمی زمان از دست داده‌اید و نباید اجازه دهید که این زمان از دست رفته بیشتر شود.بهتر است که با توجه به موارد زیر، یک برنامه‌ریزی مدوّن برای خود طرح کنید و از همین زمان تعهّد کنید که به برنامۀ خود به صورت کامل عمل کنید.
 
images

انگیزۀ خود را افزایش دهید
گفتن این حرف آسان است، اما در عمل، کمتر کسی برنامه‌هایی را که در ذهن دارد، عملی می‌کند. در واقع بسیاری از داوطلبان، یا هیچ برنامه‌ای را شروع نمی‌کنند و انجام آن را به فردا و فرداهای موهوم موکول می‌کنند، و یا برنامه‌ای را شروع می‌کنند و ناتمام رهایش می‌کنند.
 
برای جلوگیری از این مشکل، به خودت بعد از هر مطالعۀ کوتاه پاداش بده.  این جایزه می‌تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه‌ات باشد. اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود.
 
همچنین لازم است که برای انجام هر یک از کارهایت وقت مشخصی را در نظر بگیری؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌کند؛ در ضمن به علت مطالعه‌ات فکر کن. وقتی علتی مشخص و ارزشمند برای مطالعه کردن پیدا کنی، آن را رها نخواهی کرد، اما اگر به خاطر اجبار خانواده یا مدرسه مطالعه کنی، حوصله درس خواندن نخواهی داشت و به بهانه‌های مختلف، از زیر مطالعه شانه خالی می‌کنی.
 

منبع:پیک سنجش

استاد حسین احمدی، کنکور آسان است، انتشارات گیلنا

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.