درس ادبیات و زبان فارسی و نحوه‌ی مطالعه‌ی آن

درس ادبیات در میان دروس عمومی در کنکور سراسری یکی از درس‌های پراهمیت با ضریب 4 است. در این درس به تاريخ ادبيات‌ها، املا، نام مكان‌ها و اشخاص، سبك ادبي آن‌ها، حوادث و وقايع و… توجه کنید و موارد مهم را یادداشت‌برداري و خلاصه‌نویسی کنید و برای افزایش درصد و نمره‌ی سال آخر در این درس موارد زیر را به طور کامل انجام دهید:

* در قسمت تاريخ ادبيات، اسم نويسنده‌ی کتاب و نام كتاب‌ها و تاریخ تولد و وفات آن‌ها را حفظ ‌كنید.

* در مورد نثرها كلمات مهم، املا، خودآزمايي‌ها و قسمت توضیحات هر درس را ‌بخوانید.

index

 

* هنگام مطالعه‌ي اشعار به معناي ظاهري و معنوي و اصطلاحات مهم اشعار با دقت هرچه تمامتر توجه کنيد و با نگاهي تحليلي مفهوم ابیات را دریابید. در ضمن متون و اشعاري را که با هم قرابت معنايی دارند مشخص کنید و آن‌ها را در جایی یادداشت کنید.

* اعلام و فهرست منابع و اشخاص و مكان‌ها را از آخر كتاب بخوانيد.

* تمام آيه‌هاي کتاب را مطالعه کرده و يک شعر مرتبط با آن را هم در کنار آن بنويسيد.

* براي پاسخ‌گويي به سؤالات آرايه های ادبی باید ابتدا تعريف ساده از هر آرايه را به خاطر بسپاريد و هر آرايه را با يک مثال پرکاربرد و مشهور ياد بگيريد. در ضمن هنگام مطالعه‌ي اشعار باید هر آن‌چه از آرايه‌ها به ذهنتان مي‌رسد در کنار شعر يادداشت کنيد.

* كتاب زبان فارسي را خط به خط بخوانيد (فقط به خواندن تعاريف اكتفا نكنيد) و تمام مثال‌ها و تمرين‌هاي موجود را حل كنيد. قواعد را حفظ نكنيد بلكه سعی کنید ياد بگيريد تا بتوانيد هنگام نوشتن و خواندن متون ديگر از اين قواعد استفاده كنيد و براي جلوگيري از پديده‌ي فراموشي، به دوره کردن از روي كتاب درسي‌تان و یادداشت‌های‌تان بپردازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.