درگیری‌های ذهنی؛ آفتی برای یادگیری

شب زود بخوابید و قطر تشک را تنظیم کنید، مهمانی نروید، غذای فلان بخورید، قهوه بنوشید، زمان را محاسبه کنید،  اول سؤال فلان را پاسخ دهید، گزینه صحیح را حدس بزنید، «اشتب» نکنید!، محاسبات را فراموش نکنید، سؤالات را دسته بندی کنید. انواع دمنوش‌ها را امتحان کنید، از معجزات فلان مؤسسه کنکوری محروم نشوید و … اینها نمونه‌ای از انواع توصیه‌های رنگارنگ با عناوین جذاب است که از سوی مؤسسات گوناگون مرتبط با کنکور دایماً در گوش داوطلبان دمیده می‌شود.
 
وقتی همه توصیه‌ها را می‌خوانی، متوجه خواهی شد که بخش عمدۀ توصیه‌ها، مشابه و تکراری هستند. حال داوطلب بیچاره می‌ماند که درس بخواند یا توصیه‌ها را مرور کند. وقتی که درس می‌خواند، وقتش را تلف کرده است، و اگر هم درس نخواند، نگران است که مبادا نکته‌ای مهم را از دست داده باشد.مواجهۀ داوطلب با انبوه توصیه‌ها، ضمن اتلاف زمان ارزشمند او، آرامش و تمرکز وی را نیز سلب می‌کند.
 
گرچه توصیه و انتقال تجربیات لازم است و اهمیت فراوانی هم دارد، اما اصل مهم‌تر، حفظ آرامش داوطلبان در شرایط آمادگی برای شرکت در یک آزمون و لزوم حفظ آرامش و تمرکز بیشتر به منظور کسب آمادگی و موفقیت در یک رقابت  علمی بزرگ است. بی‌شک، متولیان دلسوز برنامه‌های آموزشی و کمک آموزشی، نقش قابل توجهی در فراهم نمودن زمینه آرامش داوطلبان خواهند داشت.
 

موفق باشید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.