در تابستان، روزی چند ساعت درس بخوانم؟

امروز در یکی از جلسات مشاوره‌ای، دانش‌آموزی از مقطع پیش دانشگاهی پرسید که در تابستان باید روزانه چند ساعت مطالعه برای کنکور داشته باشد. ابتدا در پاسخ به سؤال او باید کمی از ویژگی‌هایش آگاهی پیدا می‌کردم. از او پرسیدم:

1. به چه مدرسه‌ای می‌روی؟

2. معدل کتبی سال سوم تو چند شده است؟

3. تا به امروز در تابستان درس خوانده‌ای؟

4. روزانه به طور متوسط چقدر مطالعه داری؟

5. هدفت قبولی در چه رشته و دانشگاهی است؟

6. در تابستان در چند کلاس کنکور شرکت می‌کنی؟

7. از چه منابع مطالعاتی ای استفاده می کنی؟

و…»

بعد از شناخت نسبی که از وضعیت او به دست آوردم، خواستم پاسخ سؤال او را بدهم که قبل از حرف‌های من گفت که مشاوری به او گفته است که باید روزی 12 ساعت در تابستان درس بخواند.

images

برای او مثالی زدم و به او گفتم: «اگر همین الان شروع به بلند کردن میز کارم کنم و تمام قدرت خود را صرف بلند کردن آن کنم و سپس از تو بخواهم تا این کار را انجام دهی متوجه تلاش و نیرویی که داری صرف می‌کنی خواهم شد؛ اما اگر قبل از این‌که خودم میز را بلند می‌کردم از تو می‌خواستم که این کار را انجام دهی قطعاً درک درستی از تلاشی که خواهی کرد نداشتم.»

دوستان خوبم! من هم روزگاری نه‌چندان دور وضعیتی مانند شما داشتم و در آینده نیز احتمالاً دارم. نکته مهمی که در اینجا بایستی به آن توجه داشته باشید این است که فصل تابستان به طور کلی برای درس خواندن طراحی نشده است؛ زیرا در این فصل مدارس در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند اما برای موفقیت در کنکور باید از تابستان مطالعه‌ی خود را به صورت اصولی شروع کنید و از آن برای موفقیت خود نهایت استفاده را ببرید.

بنابراین این مساله را خوب به خاطر داشته باشید که از روزی که شروع می‌کنید تا حداقل سه هفته بعد از آن باید سعی کنید ساعت مطالعه‌ی خود را به روزی بین 5 تا 7 ساعت برسانید. این ساعت مطالعه در تابستان برای بسیاری از شما دوستان کافی است؛ اما به عنوان کسی که خودم قبل از شما میز کارم را بلند کردم و درک درستی از شرایط مطالعه در تابستان دارم به شما توصیه می‌کنم در تابستان روزانه بیش از 7 ساعت وقت صرف مطالعه نکنید و به تفریح‌های تابستانی نیز بپردازید.

خانم سارا همتی، رتبه‌ی 1 کشور کنکور تجربی 94 از تبریز در جواب به این سؤال که «در مورد کمیت و کیفیت مطالعه‌ی خود توضیح دهید.» این گونه پاسخ دادند: «تا بهمن‌ماه 5 تا 7 ساعت مطالعه می‌کردم. بعد از بهمن که مدرسه تعطیل بود، روزانه 14 ساعت مطالعه داشتم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.