در جست و جوی نقشه راه موفقیت در کنکور ۹۸(قسمت سوم)

۳ مرحله سوم: تثبیت
در این مرحله، داوطلب باید از مراحل قبل با موفقیت عبور نموده و مطالب را بارها و بارها مرور و مطالعه کرده باشد و بتواند به راحتی آنها را به خاطر بیاورد. برای این مهم، داوطلب بهتر است در مقاطعی که مرور و تکرار یک درس به حد کافی رسیده، و البته حدود یک و نیم تا دو ماه به زمان برگزاری کنکور مانده است، از تست­های مجموعه ­ای استفاده کند و به صورت طبقه بندی شده و موضوعی، تست­های هر درس را به صورت جداگانه پاسخ دهد. روش دیگر، پاسخگویی به تست­هایی است که داوطلب قبلاً با آنها آشنا شده است.
 
با انجام این کار، شما می­توانید، علاوه بر تسلط کامل بر تست­های سال­های گذشته، کلیه مطالب را مرور کنید؛ زیرا یادآوری کردن، به خاطر سپردن آنها را نیز آسان­تر می‌کند. در این مرحله، داوطلب بایستی سعی کند که مطالب مطالعه شده را کم کم تثبیت کند. بهتر است که این مرحله در اواسط کار آغاز شود تا داوطلب فرصت داشته باشد با شناخت نقاط ضعف خود، مجدداً منابع را مطالعه کرده و این کاستی ها را رفع کند.
 
این مرحله بهتر است زمانی آغاز شود که هم تعداد مرورِ پیش از آن به حد کافی بوده باشد و هم فرصت کافی پس از آن برای مطالعه وجود داشته باشد. داوطلب باید بتواند پس از پاسخگویی به تعداد زیادی تست هر درس، با نوع طراحی سؤالات، نکات مورد پرسش و هدف طراحان آشنا شود و یک تا چند دور نیز با چنین دیدی به مطالعه بپردازد تا بتواند بر نکات کنکوری تمرکز ویژه­ای بکند. با به کارگیری این روش، داوطلب کم کم به همه مطالب ریز و درشت منابع مسلّط می­شود. در این مرحله توصیه می­کنیم که داوطلب، روندهای زیر را در نظر داشته باشد:
 
۱- آشنایی با نوع سؤالات و هدف گیری طراحان کنکور.
۲- مرور و تکرار توام با افزایش دقت برای فراگیری دقیق نکات ریز.
۳- تسلط بر تست‌های هر درس و فراگیری مطالب بخشی که سؤال از آن طرح شده است، فراتر از پیدا کردن پاسخ خود سؤال.
 
images

 چگونگی مطالعه در روزهای عید
۱-    در ایام نوروز، سه یا چهار روز را تعطیل کنید و ترجیحاً به مسافرت بروید (۲۹ اسفند تا سوم فرودین).
۲-    روز ۱۳ فروردین همراه خانواده به دشت و صحرا بروید و از طبیعت استفاده مناسب بکنید.
۳-    بقیه ایام نوروز، فرصت مفید و ارزشمندی است و باید حداکثرِ استفاده را از این اوقات برای درس خواندن بکنید. استفاده نکردن از این فرصت، باعث عقب ماندگی شما از رقبا می‌شود.
 
چگونگی مطالعه بعد از عید
۱-    بعد از عید عمدتاً برای مرور درس و تست زدن‌های موضوعی و کلی دروس به صورت تک درس، و ماه و هفته آخر برای تست زدن‌های جامع و همه دروس است.
۲-    در این مرحله، تست زدن نباید به عنوان مهارت و سرعت و آمادگی پایه مطرح باشد.
۳-    بعد از عید، ساعات مربوط به دروس عمومی بیشتر شود و بعضی از اوقات برابر دروس اختصاصی ‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.