در دوران جمع‌بندي خوب بخوابید

با نزدیک‌‌تر شدن به زمان کنکور به چند نکته مهم درباره‌ خواب توجه کنید:

1. به اندازه بخوابید: خواب متعادل بین 6 تا 8 ساعت در شبانه‌روز است و حتما سعی کنید در دوران جمع بندی که در حقیقت کلیدی ترین و مهم ترین بازه زمانی کنکور بشمار می آید هرگز کم‌تر از 6 ساعت یا بیش‌تر از 8 ساعت نخوابید. کم خوابیدن با تأثیر منفی بر یادگیری شما عملکردتان را کاهش می‌دهد بیش از آن‌که سعی کنید کم‌تر بخوابید سعی کنید اوقات دیگری در شبانه‌روز را برای خود زنده کنید و با این روش ساعت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید. مثلاً زمان‌های استراحت‌های طولانی بین بازه‌های مطالعاتی خود را کم‌تر کنید. 

5

2. به موقع بخوابید: اگر تا کنون عادت‌های اشتباه در خوابیدن یا بیدار شدن داشته‌اید با نزدیک شدن به کنکور باید این عادات غلط را تغییر دهید تا بتوانید نتایج بهتری بگیرید. اگر تا کنون شب‌ها بیش‌تر بیدار مانده و صبح‌ها بیش‌تر می‌خوابیدید هم‌اکنون شب‌ها زودتر خوابیده و صبح‌ها زودتر بیدار شوید. به خاطر داشته باشید یادگیری در صبح بیش‌تر است. این‌که بعضی‌ها می‌گویند شب‌ها بیش‌تر یاد می‌گیرند معمولاً نوعی  عادت است که با عمل به آن نتیجه‌ی مطلوبی در پی دارد اما باید اصلاح شود؛ زیرا آزمون در سه گروه انسانی، ریاضی  و تجربی صبح برگزار می‌شود و کسانی که عادت به زود بیدار شدن را ندارند اغلب تا ساعات اولیه‌ی صبح سر جلسه‌ی آزمون خواب هستند. در حقیقت بیدارند اما ذهنشان هنوز خواب است. پس بازدهی مطلوبی نخواهند داشت. به خاطر داشته باشید که شب‌ها هم درس خواندن را زود تعطیل نکنید و سعی کنید چند ساعتی بعد از صرف شام نیز مطالعه داشته باشید. نیمه‌ی شب زمان خوبی برای خوابیدن تا صبح زود است.

3. با آرامش بخوابید: اگر در ساعات مطالعه‌ی خود در شبانه‌روز به خوبی درس بخوانید در موقع خواب می‌توانید با خیالی آسوده استراحت کنید. برای داشتن این آرامش در طول روز بیش‌تر تلاش کنید تا شب با آرامش و خیالی آسوده استراحت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.