در راه رسیدن به موفقیت، هرگز دست از تلاش برندارید

  ژاپنی‌ها عاشق ماهی تازه هستند، اما آب‌های اطراف ژاپن سال‌هاست که ماهی تازه ندارد؛ بنابراین، برای غذا رساندن به جمعیت ژاپن، قایق‌های ماهی‌گیری، بزرگتر شدند و مسافت‌های دورتری را پیمودند. ماهی‌گیران هر چه مسافت طولانی‌تری را طی می‌کردند، به همان میزان برای بازگشت زمان بیشتری لازم بود‌. اگر بازگشت بیش از چند روز طول می‌کشید، ماهی‌ها، دیگر تازه نبودند و ژاپنی‌ها مزه این ماهی را نمی‌پسندیدند.

برای حل این مساله ، شرکت‌های ماهی‌گیری فریزرهایی در قایق هایشان تعبیه کردند. آنها ماهی‌ها را گرفته و روی دریا منجمد می‌کردند. فریزرها این امکان را برای قایق ها و ماهی گیران ایجاد کردند که دورتر بروند و مدت زمان طولانی تری را روی آب بمانند. اما ژاپنی‌ها مزه ماهی تازه و منجمد را متوجه می‌شدند و مزه ماهی یخ زده را نمی‌پسندیدند؛ بنابراین، شرکت‌های ماهی‌گیری، مخزن‌هایی را در قایق‌ها کار گذاشتند و ماهی را در مخازن آب نگهداری می‌کردند.

با این شیوه، ماهی‌ها تازه می‌ماندند، اما پس از کمی تقلا آرام می شدند و حرکت نمی‌کردند. آنها خسته و بی‌رمق، ولی زنده بودند. این ماهی‌ها نیز مزه جالبی نداشتند؛ زیرا  ماهی‌ها روزها حرکت نکرده و مزه ماهی تازه را از دست داده بودند. شرکت‌های ماهی‌گیری باید این مساله را به گونه‌ای حل می‌کردند، اما آنها چطور می‌توانستند ماهی تازه بگیرند؟اگر شما مشاور صنایع ماهی‌گیری بودید، چه پیشنهادی می‌دادید؟

 
gg

رون هوبارد در اوایل سال‌های ۱۹۵۰دریافت: «بشر تنها در مواجهه با محیط چالش انگیز به صورت غریبی پیشرفت می‌کند.» برای نگه داشتن ماهی تازه، شرکت‌های ماهی‌گیری ژاپن باز هم از مخازن نگهداری ماهی در قایق‌ها استفاده کردند، اما آنها یک کوسه کوچک به داخل هر مخزن انداختند. کوسه چندتایی از ماهی‌ها را می‌خورد، اما بیشتر ماهی‌ها با وضعیتی بسیار سرزنده به مقصد می‌رسیدند؛ زیرا همواره برای فرار از کوسه تلاش می‌کردند.

در واقع نکته کلیدی و مهمی که شما بایستی از این ماجرا برداشت کنید این است که شما هر چه با‌هوش‌تر، مصرتر و با کفایت‌تر باشید، از حل یک مساله بیشتر لذت می‌برید. اگر به اندازه کافی مبارزه کنید و اگر به طور پیوسته در چالش‌ها پیروز شوید، خوشبخت و خوشحال خواهید بود. باید بپذیرید که گاهی وقت‌ها کوسه‌ها برای پیشرفت  لازمند؛ پس به جای دوری جستن از مشکلات، به میان آنها شیرجه بزنید. البته در ابتدا باید ریشه مشکلات را تشخیص دهید تا در مبارزه با آنها به بیراهه نروید و خسته نشوید؛ بلکه از مبارزه و پیروزی بر دشواری‌ها، و در مجموع از این بازی لذت ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.