در فصل امتحانات چگونه بخوانیم؟تستی یا تشریحی؟

فصل امتحانات یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین بازه‌های زمانی برای تسلط بر روی مباحث سال چهارم است. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور باید از این فرصت استفاده کنند و هر درس را زیر ذره‌بین قرار دهند و به خوبی بر روی مباحث سال چهارم مسلط شوند.

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در این زمان برای دانش‌آموزان پیش می‌آید این است که برای امتحانات مدرسه "تشریحی بخوانم یا تستی؟"، "نمره‌ی مدرسه برای من مهم است یا نه؟"

محمد استادمحمدی، رتبه‌ی 1 کنکور ریاضی 91 گفت:  تأکيدم بيش‌تر اين بود که مطالب کتاب را مفهومي بخوانم و تست‌هايي هم براي تکميل بزنم. مشاور و برنامه ریز درسی من تأکيد کرده بود که برايپ امتحانات مدرسه براي نمره‌ی 20 بخوانم.»

در فصل امتحانات سعی کنید اولویت را برای خواندن درس‌های خود مشخص کنید.

135

1-کتاب درسی را به خوبی و با دقت هر چه تمامتر بخوانید (تمرین‌ها، مثال‌ها، حاشیه‌نویسی‌ها، قسمت‌های های‌لات‌‌شده و…).

2-منابع مطالعاتی خود را در هر مبحث مشخص کنید (کتاب درسی در همه‌ی درس‌ها، تست در برخی از مباحث و تمرین تشریحی در مورد مباحث مشکل‌دار، کتاب جمع‌بندی در همه‌ی درس‌ها و…).

3-در فصل امتحانات سعی کنید به صورت بقچه‌ای درس بخوانید؛ یعنی در فاصله‌ی بین دو امتحان بر روی یک درس تمرکز کنید و در آن درس تسلط کامل پیدا کنید.

4-اگر برای یک امتحان فرصت کافی و مناسبی ندارید سعی کنید از فرجه‌ی درس‌هایی که بیش‌تر روی آن‌ها مسلط هستید استفاده کنید و مقداری از مباحث درس مورد نظر را کار کنید.

5-برای امتحانات مدارس بهتر است بین خواندن مباحث نیز اولویت‌بندی کنید. مثلاً عادت ما بر این است که همیشه وقتی تصمیم به خواندن  می‌گیریم از اول کتاب شروع می‌‌کنیم به خواندن و همیشه قسمت‌های پایانی نزدیک به پایان نیم‌سال به دلیل تدریس سریع‌تر معلم و درست نخواندن تسلطمان کم‌تر است. سعی کنید قبل از شروع درس‌ها برای خود دقیقا مشخص کنید که در هر درس به هر کدام از مباحث و فصل‌ها چه رنگی می‌دهید (بر اساس میزان تسلط و کیفیت مطالعه‌ی خود رنگ‌های آبی، سبز، زرد و قرمز بدهید). به یاد داشته باشید که خواندن مباحثی که آبی و سبز هستند در اولویت هستند. این مباحث از جمله نقاط قوت شما هستند و باید آن‌ها را حفظ کنید. از بین مباحثی که رنگ قرمز و زرد داده‌اید آن‌هایی که بودجه‌بندی بالاتری دارند انتخاب و مطالعه کنید یعنی به صورت انتخابی این مباحث را انتخاب کنید. 

به امتحانات مدارس بسیار اهمیت دهید. هرچه ذهن شما در این برهه‌ی زمانی شفاف‌تر باشد و مفاهیم را بهتر کار کنید در انتها نتایج بهتری خواهید گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.