در نيم‌سال دوم منابع مطالعاتي خود را گلچين كنيد

در بجبوحه‌ی نیم‌سال دوم سال تحصیلی بیش‌تر دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری به دنبال برنامه‌ای کارآمد برای به دست آوردن نتیجه‌ی مورد نظر خود هستند اما آیا داشتن برنامه‌ریزی به تنهایی موثر و نتیجه‌بخش خواهد بود؟ آیا مهم نیست چه بخوانیم و از کدام منبع استفاده کنیم؟

قطعاً بسیاری از شما از  معلم یا مشاور خود شنیده‌اید که بهترین منبع نتیجه‌بخش کتاب درسی است. کاملاً درست است، اما برای تثبیت مطالب و تسلط بیش‌تر بر آن‌ها تأثیر حل و پاسخ‌دهی به سؤالات و تمرینات استانداردی که مطالب کتاب درسی را پوشش دهد بر شما پوشیده نیست. آیا این بدان معناست که هر چه تعداد کتاب‌های کمک‌درسی بیش‌تر باشد نتیجه بهتر خواهد بود؟

اندکی با خود و کتاب‌های‌تان خلوت کنید و بیندیشید چند تا کتاب کمک‌درسی دارید، چند کتاب خیلی به شما کمک کرده است. آیا کتابی دارید که از آغاز دوران مطالعه‌تان برای امتحانات و کنکور هنوز ورق نخورده باشد؟ تا حالا شده نگاهی به قفسه‌ی کتاب‌های‌تان کنید و ناخودآگاه مشوش شوید و فکر کنید که چه‌قدر عقب هستید فقط به این دلیل که تعدادی از کتاب‌های کمک‌درسی‌تان را مطالعه نکرده‌اید؟

think_idea

همواره قدردان گذشته‌ی خود باشید. نیم‌سال اول این فرصت را در اختیار شما قرار داد که بتوانید منابع و کتاب‌های‌تان را به خوبی بشناسید به گونه‌ای که به سادگی می‌توانید کتاب‌های‌تان را تفکیک کنید. گروهی که می‌توانند در اتاق شما بمانند و در طول مسیر نیم‌سال دوم و کنکور شما را همراهی کنند از کتاب‌هایی که نتوانسته‌اند به شما کمک کنند جدا کنید.

هرگز کتاب‌های اضافی را در مکانی که مطالعه می‌کنید نگهداری نکنید. کافی است آن‌ها را جمع کنید و به کتابخانه هدیه کنید یا به کسی که می‌دانید این کتاب‌ها به او کمک خواهد کرد بدهید. سعی کنید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که کاملاً مطمئن هستید از آن‌ها استفاده خواهید کرد. از آن‌جا که در  نیم‌سال دوم دیگر فرصت اشتباه کردن ندارید اولویت‌بندی کتاب‌هایی هم که تصمیم بر ماندنشان گرفته‌اید نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد.

اگر در اولویت‌بندی دچار مشکل شدید یکی از بهترین گزینه‌ها برای یاری گرفتن،مشاورتان خواهد بود. فراموش نکنید که وقت طلاست. بهتر است تعداد کتاب‌های محدودی را چندین بار بخوانید و از مزایای مرور کردن بهره‌مند شوید یا این‌که چندین کتاب را تنها یک بار بخوانید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.