در هر شرایطی تعادل را رعایت کنید

همانگونه که بارها و بارها گفته ایم قدرت يادگيري هر كس متفاوت است و در درس‌های مشابه، افراد مختلف توانايي‌هاي متفاوت و مختص به خود را دارند. شايد درس ادبيات را دوست‌تان در يك ساعت ياد بگيرد ولي شما همان مبحث را در دو ساعت فرابگيريد؛ ولي همين دوست‌تان رياضي را در سه ساعت بخواند و تمرين حل كند تا كامل مسلط شود در حالي كه شما در دو ساعت و يا حتي كم‌تر خوانده‌ايد و تمرين كم‌تري حل كرده‌ايد ولي بيش از او مسلط شده‌ايد.

اين موضوع به توانايي يادگيري افراد برمي‌گردد و براي همين است كه بايد تعادل را در مطالعه‌ی خود رعايت كنيد. اشتباه نكنيد! تعادل به معني برابري نيست! تعادل هر كس مخصوص خود اوست. پس هدف از متعادل خواندن، به هيچ عنوان اين نيست كه درس‌های مختلف را به يك اندازه مطالعه كنيد، بلكه بايد به اندازه‌ي نياز خود براي هر درس و هر مبحث تمرين كرده تا به حد مطلوبي برسيد.

شما پس از تمرين و تكرار بسيار بايد به اين شناخت برسيد كه درس‌های اختصاصي و عمومي را چگونه پاسخ مي‌دهيد و نياز است كه به چه اندازه زمان مطالعه‌تان را افزايش دهيد. براي اين كار مي‌توانيد از دفتر برنامه‌ريزي استفاده كنيد و با توجه به تمرين‌هايي كه حل مي‌كنيد و زماني كه براي حل صرف مي‌كنيد و با توجه به درصد‌ها و ترازهايي كه در آزمون آزمایشی كسب مي‌كنيد پس از چند آزمون با مقايسه‌ي اين داده‌ها به شناخت بسيار خوبي نسبت به خودتان برسيد و بدانيد كه از آن پس، بايد چگونه تعادل را در مطالعه‌ی خود در درس‌های اختصاصي و عمومي و مباحث مختلف به دست آوريد.

images

در بازه‌ي زماني فعلي سعي كنيد كميت مطالعه‌ی خود را افزايش دهيد تا به‌تدريج كيفيت نيز در كارتان به وجود آيد و با افزايش تدریجی ساعت مطالعه و حل تمرين بيش‌تر به تعادل لازم برسید و نياز همه‌ي درس‌ها را به‌خوبي پاسخ دهيد. هم‌چنين تعادل را در جلسه‌ی آزمون رعايت كنيد.

شما در برخي درس‌ها، بسيار خوب و قوي هستيد. شايد هم در يك درس عملكرد بسيار خوبي داريد و درصد بالايي كسب مي‌كنيد ولي نبايد توقع داشته باشيد كه در همه‌ي درس‌ها اين‌چنين عمل كنيد و با پاسخ دادن به همه‌ی سؤالات (سؤالات بسيار دشوار، دشوار، چالشي و…) نمره‌ی منفي كسب كنيد؛ پس طبق مراحل زير براي خود مشخص كنيد كه تعادل شما در پاسخ‌گويي به هر درس چگونه است و با روش هدف‌گذاري چند از ده به خود اجازه دهيد تا برخي سؤالات را پاسخ ندهيد.

ابتدا در مرحله‌ی اول وقتي درس را خوانده‌ايد و تمرين و تست حل كرده‌ايد، مشخص كنيد كه روز آزمون بايد به چند سؤال از هر درس پاسخ دهيد.در مرحله‌ی بعد هنگامي كه در منزل از خود آزمون می گیرید، مجدد اين كار را انجام دهيد.

يك يا دو روز قبل از آزمون كه به جمع‌بندي و مرور و تكرار مباحث مي‌پردازيد كمي تعادل خود را ارزيابي كرده و سعي كنيد هدف‌گذاري دقيق‌تري براي پاسخ‌گويي به سؤالات داشته باشيد؛ زیرا پس از طي مراحل قبل، ديد بهتري نسبت به خود پيدا كرده‌ايد و ذهنتان شفاف‌تر شده و مي‌توانيد با شناخت بهتري نسبت به خود براي مباحث آزمون هدف‌گذاري دقيق‌تر و واقع‌بينانه‌تري داشته باشيد.

مرحله‌ي آخر در جلسه‌ی آزمون است. وقتي سؤالات هر درس را مشاهده مي‌كنيد، متناسب با سختي سؤالات و ميزان تسلط خود بر مباحث، هدف‌گذاري خود را براي هر درس تغيير دهيد تا بتوانيد متعادل‌تر به سؤالات پاسخ دهيد و نگران برهم خوردن هدف‌گذاري خود نباشيد تا غلط‌هاي‌تان بیش‌تر نشود. مثلاً وقتي هدف‌گذاري شما پس از طي مراحل بالا 5‌تا از 10‌تاست، شما 10 سؤال را بررسي كرده ولي مي‌توانيد از 5 سؤال كه ممكن است باعث كسب نمره‌ی منفي شود بگذريد و فقط به 5 سؤال پاسخ دهيد. اگر 6 يا 7 سؤال را مطمئن هستيد هم مي‌توانيد هر 6 يا 7 سؤال را پاسخ دهيد و انرژي مثبت گرفته و با روحيه‌اي قوي به سراغ درس بعدي برويد. با اين كار، هم به تعداد سؤالات بيش‌تري پاسخ داده‌ايد و هم با كاهش غلط‌ها توانسته‌ايد ترازتان را افزايش دهيد و ديگر نگران نيستيد كه نتوانسته‌ايد به برخي سؤالات پاسخ دهيد و با آرامش ذهني كافي مي‌دانيد كه متعادل با توانايي خود يا كمي فراتر از آن عمل كرده‌ايد و به مرور زمان باعث مي‌شود پس از هر آزمون كمي بهتر شويد و با پيشرفتي متعادل، رو به جلو حركت كنيد.

بي‌شك مي‌توانيد با رعايت تعادل در هر زمينه‌اي به خصوص در فرایند مطالعه و درس خواندن برای کنکور، به ارتقا و موفقيت خود كمك كنيد.

One comment on “در هر شرایطی تعادل را رعایت کنید

  1. mohadese می‌گه:

    مقاله و مطالبی ک تو سایتتون میذارین عا لیه .

    اگه کسی همینارو بخونه دیگه نیاز ب مشاورشخصی نداره و خودش میفهمه ک چیکاربایدبکنه واسه موفق شدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.