دفتر برنامه‌ریزی، ابزاری برای موفقیت

یکی از شاخصه‌های مهم در موفقیت، داشتن برنامه‌ریزی صحیح و اصولی است. برنامه‌ریزی به دانش‌آموزان کمک می‌کند که از لحظه لحظه‌های زندگی خود حداکثر بهره ممکن را ببرند.

برنامه ریزی باعث می شود هر کار در جای خود انجام و به اندازه خود وقت ببرد، در نتیجه امکان ذخیره سازی وقت فراهم است. علی(ع) فرمود: «الامور مرهونة باوقاتها؛کارها در گرو اوقات خود می باشد»یعنی هر کار باید با برنامه ریزی در وقت و زمان خود انجام گیرد.

plan5

و مناسب است هر کسی در برنامه ریزی روزانه در پازل یا جورچین زمان هر کار را مشخص کند، زمان کار، زمان مطالعه، زمان عبادت، زمان استراحت و خواب، زمان تفریح و ورزش، زمان روابط خانوادگی و اجتماعی، و ….. .

وقتی دانش‌آموزی ساعت مطالعه، استراحت، خواب و نقاط ضعف و قوت خود را در دفتر برنامه‌ریزی یادداشت می‌کند، می‌تواند خود را بسنجد و داوری کند. برای مثال وقتی دانش‌آموز برای یک هفته دفتر را با تمام جزئیاتش پر می‌کند، می‌تواند متوجه شود که در پایان یک هفته، ساعت مطالعه‌اش در کل چه‌قدر بوده است یا در چه درسی کم‌کاری کرده است.

با این داوری می‌تواند خود را برای هفته‌ی بعد و رفع نقاط ضعف آماده کند. دفتر برنامه‌ریزی، هدف شما را به شما یادآور می‌شود. بعضی از دانش‌آموزان فکر می‌کنند پر کردن دفتر برنامه‌ریزی وقت تلف کردن است، در حالی که دفتر برنامه‌ریزی شما را در بهتر خواندن و استفاده از تک تک لحظه‌ها یاری می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.