10 نکته‌ی طلایی برای مطالعه‌ی زیست‌شناسی

در این مطلب به بیان 10 راهکار کلیدی برای مطالعه درس زیست شناسی به عنوان مهمترین درس گروه علوم تجربی در کنکور سراسری خواهیم پرداخت.

1- حضور با توجه و تمرکز در کلاس درس و هنگام تدریس معلم و یادداشت برداری از مطالب مهم و کلیدی و مرور درس در همان روز.

2- متن کتاب درسی مهم‌ترین منبع مطالعاتی درس زیست شناسی برای کنکور محسوب می‌شود؛ همانگونه که از مصحبه های رتبه‌های برتر کنکور برمی آید آنها بارها و بارها کتاب درسی را مطالعه و مرور کرده‌اند. فراموش نکنید زیست‌شناسی درسی مفهومی است؛ بنابراین کتاب درسی را بسیار عمیق و مفهومی چندین بار مطالعه کرده و نکات مهم را در حاشیه‌ی کتاب یادداشت کنید.

C290-2

3- در برخورد با تصاویر و شکل‌های کتاب، تمام نکات مربوط به آن را در زیر تصاویر یادداشت کنید. با توجه به ترکیبی بودن تعدادی از سؤالات در درس زیست‌شناسی، سعی کنید تصاویر و مطالب در فصل‌های مرتبط را هم‌زمان با هم مطالعه کنید.

4- پس از مطالعه‌ی دقیق می‌توانید چند تست را به عنوان مثال و بدون در نظر گرفتن زمان و فقط برای تسلط و یادگیری عمیق‌تر مطالب، انتخاب کنید و پاسخ دهید(تست آموزشی).

5- استفاده از یک کتاب مکمل آموزشی پس از مطالعه‌ی کتاب درسی، ضروری است که بایستی علاوه بر دارا بودن خلاصه‌درس بسیار مفید و آوردن نکات مهم و کلیدی در ابتدای مباحث هر درس دارای سؤالات کنکور سال‌های گذشته نیز باشد.

6- تست‌ها را پس از انجام، بررسی و تحلیل کنید و سؤالاتی را که غلط پاسخ داده‌اید نشان‌دار کنید و پاسخ صحیح را یاد بگیرید.

7- مجدداً به کتاب درسی برگردید و نکات مهم و کلیدی در تست‌ها را در حاشیه‌ی کتاب با رنگ دیگری یادداشت کنید. دقت کنید هیچ نکته‌ی مهمی از قلم نیفتد. فراموش نکنید تأثیر نوشتن از خواندن بیش‌تر است.

8- با یک فاصله‌ی زمانی کتاب درسی و نکات یادداشت‌شده در آن را با رویکرد و دقت مضاعف، مطالعه و مرور کنید. مرور مطالب نقش بسیار زیادی در تسلط یافتن شما در این درس دارد.

9- هرگز در آزمون‌های آزمایشی غیبت نکنید و برنامه‌ی آزمون را جدی بگیرید. به یاد داشته باشید که رتبه‌های برتر کنکور هرگز در آزمون‌ها غیبت نمی‌کردند.

10- با توجه به سطح دشواری سؤالات زیست‌شناسی در آزمون‌های سراسری سال های اخیر، بررسی و تحلیل سؤالات آزمون و مرور آن‌ها نقش شگرفی در پیشرفت و موفقیت شما در کنکور دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.