دوران جمع‌بندی،تضمین کنندۀ موفقیت در کنکور(بخش ۱ از ۲)

چند سال پیش دانش‌آموزی داشتم که همه به موفقیت او در آزمون سراسری امید بسته بودند و تصور همگان این بود که اگر وی رتبه تک رقمی نیاورد، حتماً رتبه دو رقمی کشوری خوبی خواهد آورد، اما در نهایت، رتبه او سه رقمی شد و نتوانست در رشته محل مورد علاقه‌اش پذیرفته شود؛ زیرا، با وجود اینکه دانش‌آموز بسیار توانمند، با استعداد و کوشایی بود، دوران جمع‌بندی را جدی نگرفت و یک ماه آخر را، با این تصور که همه مطالب را خوانده است و دیگر مطلب جدیدی برای فراگیری باقی نمانده است، به بطالت گذراند.
 
باید این نکته مهم و کلیدی را بدانید که برای موفقیت در آزمون سراسری و قبولی در رشته محل‌های مطرح، فقط داشتن یک شروع خوب مهم نیست، بلکه پشتکار و انگیزه مستمر برای این امر نیز لازم است.
 
در این میان، دوران جمع‌بندی اهمیت بسزایی دارد؛ چون در این دوران، هر داوطلب اطلاعاتی را که تا کنون کسب کرده است در ذهن خود مرتب می‌کند؛ در واقع، جمع‌بندی خوب، مساوی با طبقه‌بندی مرتب اطلاعات در ذهن و  استفاده از آنها در زمان و فرصت مناسب است؛ به این نحو که داوطلبان در طول سال به مطالعه و یادگیری دروس پرداخته‌اند و حال با نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون سراسری، باید این مطالب را مرور و جمع‌بندی نمایند.
 
شبیهسازی آزمون سراسری
یکی از بهترین کارها در این دوران، شبیه‌سازی آزمون سراسری است؛ به این معنا که در مدت باقی مانده بعد از امتحانات نهایی، خوب است که هر سه یا چهار روز یک بار، در شرایطی مشابه آزمون سراسری، یک آزمون کامل بدهید و درصد خود را در هر درس محاسبه کنید و سپس  در روز بعد، سؤالاتی را که در آزمون غلط زده‌،  با شک پاسخ داده یا  بدون پاسخ گذاشته‌اید، تحلیل کنید، و اگر برای یادآوری لازم بود، مبحثی را مطالعه کنید و به کتاب درسی خود مراجعه نمایید تا برای آزمون بعدی آماده‌تر باشید (از مطالعه مطالب دشواری که  در این مدت نمی‌توانید بر آنها مسلط شوید یا خواندن آنها وقت‌گیر است، باید دوری کنید).
 
داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، خوب است که راس ساعت ۷ و ۳۰ یا ۸ صبح، با همان پوششی که در جلسۀ آزمون حضور خواهند داشت (روی صندلی بنشینند و خانم‌ها پوشش کامل داشته باشند)، از خود آزمون بگیرند و مدت زمان این آزمون نیز مطابق با زمان آزمون سراسری باشد، و داوطلبان گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی، راس ساعت ۱۵ آزمون خویش را، با رعایت شرایط آزمون سراسری، آغاز کنند. خوب است که این آزمون‌ها را در شرایط متفاوت برای خود برگزار کنید؛ برای مثال، در کوران هوا یا در محیط گرم آزمون بدهید. همچنین، هم در آرامش مطلق و هم در محیط پر سر و صدا  از خود آزمون بگیرید.
 
شما با این انجام این کار، بارها برای خود آزمون سراسری را در شرایط مختلف شبیه‌سازی می‌کنید. نتیجه انجام این کار آن است که در آزمون اصلی، اضطراب و نگرانی کمتری را تجربه خواهید کرد و حتی برای احتمالات و شرایط استثنایی نیز آماده خواهید بود.
 
خوب است که پس از تحلیل و دریافت نکات تست‌هایی که غلط زده یا پاسخ نداده‌ یا حتی شانسی زده‌اید، نکات کلیدی را به خلاصه‌نویسی‌های خود اضافه کنید تا در ادامه روند جمع‌بندی و مطالعه و مرور، این نکات به حافظه بلند مدت شما انتقال یابد.
 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.