دوره میانی؛ دوران گذار(بخش دوم)

ماه‌های آخر سال برای همه داوطلبان کنکور سراسری، ماه‌هایی بسیار مهم و سرنوشت ساز است؛ زیرا، چه کسانی که قبلاً مطالعه خوبی داشته و با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی پیش رفته اند و چه داوطلبانی که مطالعه رضایت بخشی نداشته‌اند، باید تمام تلاش و کوشش خود را برای مطالعه در این ماه‌ها صرف کرده و آماده و پر انرژی، خود را برای مطالعه در روزهای عید و دوره جمع‌بندی مهیا نمایند.
 
در واقع، این ماه‌ها، ماه‌های «گذار» محسوب می‌شوند و همه داوطلبان در ماه‌های یاد شده باید تا حد ممکن درس خوانده و کاستی‌های خود را جبران کنند. به دلیل همین اهمیت، ما در این سلسله از مقالات سعی می‌کنیم تا شما را با چگونگی مطالعه و درس خواندن در این دوره بسیار مهم و تعیین کننده آشنا کنیم.
 
images

فرصتی کوتاه برای استراحت
با پشت سر گذاشتن نیمه اول سال و امتحانات ترم اول، تغییر فصل، کوتاه شدن طول روز، سرد شدن هوا و روزهای تاریک و ابری و … باعث نوعی یاس و دلمردگی می‌شود و به تعبیری یاس زمستانی گریبان‌گیر بسیاری از داوطلبان نیز می‌شود که باعث می‌گردد تا بسیاری از داوطلبان، دچار رخوت و سستی شده و کمتر درس بخوانند؛ پس همین جا لازم است به شما عزیزان گوشزد کنیم که اصلاً نگران نباشید؛ زیرا شما تنها نیستید و بسیاری از داوطلبان نیز با چنین مشکلی مواجه هستند. برای اینکه سرحال‌تر شوید و با انرژی بیشتری درس بخوانید، بهتر است که مدت کوتاهی را به خودتان استراحت بدهید. اگر این کار را تا الان انجام داده‌اید که چه بهتر، و اگر نه، بلافاصله بعد از امتحانات به سراغ مطالعه نروید و بسته به شرایط خودتان و نیازی که به مدتی استراحت دارید، بین یک تا سه روز را به استراحت خود اختصاص دهید. در این دوره، ذهنتان را از همه چیز خالی کرده و فقط و فقط به شادی‌ها و زیبایی های زندگی فکر کنید و خود را برای جهشی دوباره آماده کنید.
 
این مساله مهم و کلیدی را همواره خوب به خاطر داشته باشید که نباید ناامید شوید. همگی شما با یک هدف مشخص، امسال را شروع و با انگیزه رسیدن به آن هدف (موفقیت در آزمون سراسری) حرکت کرده‌اید. اکنون نیمی از سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اید؛ پس با توانی مضاعف دوباره حرکت کنید و اطمینان داشته باشید که موفق خواهید شد.
 
داوطلبان تا الان که در اوایل ماه اسفند قرار داریم، از جهت مطالعه و آمادگی برای کنکور به چند دسته تقسیم می شوند: گروهی که از تابستان یا مهر ماه تا کنون بخوبی مطالعه کرده و طبق برنامه پیش رفته‌اند، گروه دیگر که میزان مطالعه آنها در حد متوسطی قرار دارد، و گروه سوم، عزیزانی که مطالعه کمی داشته اند و از عملکرد خود راضی نیستند. ضمن تبریک به داوطلبان گروه اول و خواهش از داوطلبان گروه دوم برای مطالعه بیشتر و رفع کاستی‌ها تا رسیدن به مرحله عالی، باید به داوطلبان گروه سوم خاطرنشان کنیم که اگر از همین الان هم خود را برای مطالعه خوب و اصولی آماده کنید، باز هم می‌توانید نتیجه خوب و قابل قبولی را کسب کنید.
    اگر مطالعه از تابستان تا دی را مرحله اولیه آمادگی برای کنکور بدانیم، و مرحله سوم یا دوران جمع‌بندی بعد از عید شروع شود، شما عزیزان در دوره میانی آمادگی برای کنکور قرار دارید. معمولاً در این دوره، همه داوطلبان، دچار تب کنکور شده و تصمیم به مطالعه جدی دارند. روی سخنمان، بیشتر با شما عزیزان گروه سوم است. سعی کنید که از این به بعد بخوبی مطالعه کرده و وقت خود را هدر ندهید. هر سال، بسیاری از داوطلبان وجود دارند که تقریباً از همین زمان شروع به درس خواندن برای کنکور می‌کنند و نتیجه بسیار خوبی هم می‌گیرند. تنها نکته مهمی که در اینجا باید گوشزد کنیم، امیدواری و سخت کوشی و جدیت است؛ پس امیدوار، سخت کوش و جدی باشید.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.