دو تیر و یک نشان!

تنوع روش ها و برنامه ها برای دوران جمع بندی زیاد است. هر دانش آموز و داوطلب کنکور براساس نظر و سلیقه ی خود می خواهد برنامه ی مطالعاتی ویژه ای داشته باشد.

در این مقاله به بررسی و تحلیل دو روش متداول «سه روز یک بار» و « مطالعه ی بقچه ای» می پردازیم :

  • روش سه روز یک بار : اساس این روش شناسایی و طبقه بندی مطالب است. یعنی دانش آموز ابتدا با حل سوالات کنکور میزان یادگیری و تسلط واقعی خود را محک می زند و سپس براساس نتیجه ی این محک زدن درس ها را طبقه بندی می کند و به هر کدام برحسب نیاز توجه می کند. حتی روش مطالعه ی درس ها در مرور کردن ها نیز هدفمند می شود. یکی از اصلی ترین مزیت های این روش امکان مرور کل درس ها در هر سه روز است. همچنین شناسایی یادگیری های ناقص منجر به تکمیل یادگیری می شود و این یعنی افزایش کیفیت یاذگیری و کاهش میزان فراموشی مباحث مطالعه شده.

images

  • روش بقچه ای : در این روش دانش آموز کتاب محور عمل می کند. بدین معنی که  هر یک از کتاب های درسی را مرور کرده ، تست کار می کند و کتاب را تا روز کنکور کنار می گذارد. منطقی که ممعمولاً باعث ترغیب دانش آموز به پیشروی با این روش مطالعه است ، توجه به تمام دروس می باشد و تاکید بر این جمله که « از یک درس خیالم راحت می شود و بعد به سراغ آن یکی می روم!!!» بزرگترین عیب این روش امکان فراموشی مطالب در هفته ها و روزهای بعدی است. همچنین در این روش امکان شناسایی یادگیری های ناقص و قسمت های مهم وجود ندارد و فرد بدون توجه به اولویت بندی و بودجه بندی درس را مرور می کند و بلافاصله به سراغ حل تست می رود و این روش عملا هیچگونه کمکی به افزایش میزان یادگیری نخواهد کرد.

با توجه به دو توضیح ارائه شده به نظر شما کدام یک از روش ها را می توان در اولویت قرار داد و پیشروی با کدام روش می تواند نتیجه ی مثبت داشته باشد؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.