دو راهکار کلیدی برای ارتقای معدل

برای کسب رتبه یا نمره‌ی خوب، دو راه وجود دارد: یکی آن‌که برای گرفتن نمره درس بخوانید، دیگر آن‌که سعی کنید باسواد شوید. این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می‌شناسید که با پرخوانی یا  فشرده‌خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می‌آورند،  ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن‌ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی از آموخته‌های‌شان جز یک اثر باستانی چیزی بر جا نمی‌ماند! حالا به نظر شما آن‌ها در تحصیل انسان‌های موفقی هستند؟

اگر صرفاً برای گرفتن نمره تلاش می‌کنید، درس خواندن برای‌تان سخت‌تر می‌شود و دائم به دنبال آن هستید که هر چه زودتر تمام شود. چون برای رفع تکلیف درس می‌خوانید احساس شکست می‌‌کنید و چون به هدفتان نرسیده‌اید تحت فشار روحی قرار می‌گیرید. پس از پایان امتحان‌ها، از این‌که برای نمره‌ی 20 درس خواندید ولی نمره‌ی 17 یا 18 نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می‌ماند و رضایتی از خود نخواهید داشت. همین عدم رضایت، انگیزه‌های شما را ضعیف می‌کند. افرادی که انگیزه‌ی ضعیفی دارند، به سختي، واحدهای درسی خود را می‌گذرانند. مطمئن باشید این افراد موفق نخواهند شد؛ اما در مقابل گروهی با عشق و انگیزه درس می‌خوانند و برای باسواد بودن تلاش می‌کنند. به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می‌کشند لذت می‌برند؛ به همین دلیل خوب خواندن، نمره گرفتن برای‌شان آسان می‌‌شود و بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت  ناراحت و پشیمان نیستید. اگر با قلبتان درس بخوانید بهتر و زودتر به نمره‌ی بالا می‌رسید و موفق می‌شوید. برای ارتقای نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد؛ اما تجربه‌ی افراد موفق نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالاترین نمره را به دست می‌آورید.

321

به صورت مفهومی و عمیق درس بخوانید و هنگام مطالعه تمرکز کافی داشته  باشید. همه‌ی مطالب کتاب درسی به ویژه درس‌های اختصاصی را دقیق بخوانید و تمام فعالیت‌ها، مثال‌ها، فکر کنیدها، خود را بیازماییدها و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت هر چه تمام تر پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سؤالی بسیار بالایی دارند و از کتاب‌های حاوی نمونه‌سؤال‌های امتحانی سال‌های گذشته‌ی سراسر کشور استفاده کنید. پس از مطالعه‌ی مفهومی و حل تمرینات کتاب درسی، اشکالات خود را برطرف کنید، از نکاتی که آموخته‌اید یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش‌تری از کتاب‌های استاندارد موجود در بازار حل کنید.

اما حل تست! تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند. از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید ولی نباید حل تست را آن هم با راه‌حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کنید.

وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که اولاً در هیچ درسی عقب‌افتادگی نداشته باشید؛ ثانیاً درس‌های‌تان را با کمک منابع کمک درسی مناسب و استاندارد آن‌قدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرینات تشریحی پاسخ دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.