دو مثال حیرت‌انگیز از مدل ذهنی

داوطلبان کنکور سراسری این دو مثال را با دقت هرچه تمامتر بخوانید:

1- شخصي سر کلاس رياضي خوابش برد. زنگ را زدند؛ بيدار شد و با عجله دو مسئله ای را که روي تخته‌سياه نوشته شده بود يادداشت کرد و با اين «باور» که استاد آن را به عنوان تکليف منزل داده است به منزل برد و تمام آن روز و آن شب براي حل کردن آن‌ها فکر کرد. هيچ‌يک را نتوانست حل کند.

اما طي هفته دست از تلاش و کوشش برنداشت. سرانجام يکي از آن‌ها را حل کرد و به کلاس آورد. استاد به کلي مبهوت شد؛ زيرا آن دو را به عنوان دو نمونه از مسائل غير قابل حل رياضي داده بود.

images

2- در يک باشگاه بدن‌سازي پس از اضافه کردن 5 کيلوگرم به رکورد قبلي ورزشکاري از او خواستند که رکورد جديدي براي خود ثبت کند؛ اما موفق به اين کار نشد. از او خواستند وزنه‌اي که 5 کيلوگرم از رکوردش کم‌تر است امتحان کند. اين دفعه او به‌راحتي وزنه را بلند کرد. اين مسئله براي ورزشکار جوان و دوستانش امري کاملاً طبيعي به نظر مي‌رسيد اما براي طراحان اين آزمايش بسیار جالب و هيجان‌انگيز بود؛ زیرا آن‌ها اطلاعات غلط به وزنه‌بردار داده بودند. او در مرحله‌ی اول از عهده‌ی بلند کردن وزنه‌اي برنيامده بود که درواقع 5 کيلوگرم از رکوردش کم‌تر بود و در حرکت دوم ناخودآگاه موفق به بهبود رکوردش به ميزان 5 کيلوگرم شده بود. او در حالي و با اين «باور» وزنه را بلند کرده بود که خود را قادر به انجام آن مي‌دانست.

نورمن وينست پيل نویسنده "قدرت افکار مثبت" می‌گوید: هر فردي خود را ارزيابي مي‌کند و اين برآورد مشخص خواهد ساخت که او چه خواهد شد. شما نمي‌توانيد بيش از آن چيزي بشويد که باور داريد «هستيد»؛ ‏اما بيش از آن‌چه باور داريد «مي‌توانيد» انجام دهيد.

من هم از این دو مثال اینطور نتیجه می‌گیرم:

دوستان عزیز کنکوری، کنکور را برای خودتان بیش از اتدازه سخت نکنید و همیشه با این دید که شما در کنکور بهترین رتبه را می‌آورید و حتی در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌ی خود قبول می‌شوید، تلاش کنید.

باور شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.