دو نکته برای برنامه‌ریزی تحصیلی

دو نکته‌ی کلیدی و مهمی که بایستی حتما در حین تلاش برای درس خواندن و برنامه‌ریزی به آنه توجه کامل داشته باشید عبارتند از:

1: نگران حوادث آنی نباشید.

چگونه نگران حوادث آنی نباشید؟ اصل درس خواندن به برنامه‌ریزی است. برنامه‌ی شما باید طوری باشد که قابلیت انعطاف داشته باشد. مثلاً این طور نباشد که برنامه‌ریزی کنید و در پایان متوجه شوید که 26 ساعت در شبانه‌روز برنامه دارید. برای جزء جزء زندگی‌تان وقت بگذارید و چیزی را فدای چیز دیگر نکنید.

DoNotWorry_Nitzan

برای مثال اگر قرار است سه‌شنبه عصر فیزیک بخوانید و برای‌تان مهمان آمد و نتوانستید بخوانید، اگر برنامه‌تان را خیلی پر کرده باشید و هیچ جای خالی تا آخر هفته نگذاشته باشید چاره‌ای ندارید و نمی‌توانید برای آن وقت بگذارید. حتماً یک یا دو روز عصر در هفته را خالی و برای استراحت قرار دهید تا همیشه از داشتن زمان استراحت خیال آسوده داشته باشید و زمان‌هایی را که نتوانستید به برنامه عمل کنید در آن‌ها جبران کنید.

2: تا جایی که می‌توانید پیش بروید.

حتماً پیش آمده که به خودتان بگویید: «دیگر خوب است؛ نمره‌ی خوبی گرفتم؛ بس است.» یادتان باشد که خوب، دشمن عالی است؛ یعنی یا یک کار را انجام ندهید یا از تمام توانتان برای پیشبرد آن و دستیابی به موفقیت کامل استفاده کنید.

به موفقیت‌های کوچک قانع نباشید و همواره برای بهتر شدن تلاش کنید.

وقتی پیش رفتید متوجه خواهید شد که افق‌های بیش‌تری در پیش دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.