دي ماه، کنکور را فراموش نکنيد


دي ماه فصل امتحانات ترم يک است. برخي از داوطلبان کنکور اين يک ماه را فقط به امتحانات تشريحي مي پردازند و از تست و کنکور غافل مي شوند. با اينکه موفقيت در آزمون هاي ترم اول اهميتي بسيار بالا دارد، اما هرگز نبايد در اين مدت از کنکور غافل بمانيد و سؤال‌هاي تستي را يکسره کنار بگذاريد.

سعي کنيد که در برنامه روزانه خود حداقل دو ساعت را به زدن تست اختصاص دهيد . اين تست‌ها مي‌تواند مرتبط با همان مباحث درسي باشد که روز بعد، امتحان تشريحي آن را داريد؛ به عبارت ديگر، شما مي‌توانيد حداقل بخشي از تست‌هاي ترم اول کتاب‌هاي سال چهارم خود را در اين دوران بزنيد تا ضمن تسلط به مباحث کتاب درسی، نکات و ظرايف تستي اين مباحث را نيز دريابيد و در ضمن سرعت عمل خود را در سؤال‌هاي تستي نيز حفظ کنيد (اگر يک ماه تست زدن را کنار بگذاريد، بعد از يک ماه مدتي طول خواهد کشيد تا بار ديگر مهارت لازم را براي پاسخگويي به سؤال‌هاي تستي کسب کنيد).

common_core_tests


اگر به درس هاي ترم اول خود کاملا مسلّط هستيد، سعي کنيد که در اين دوران به دروس پايه يا مباحثي که در کتاب درسي خاصي نمي‌گنجد نيز نيم نگاهي داشته باشيد؛ براي مثال، خوب است که در برنامه درسي خود روزهاي زوج  يک درک مطلب عربي و روزهاي فرد يک درک مطلب انگليسي بگنجانيد؛ چون اگر اين دو مبحث را يک ماه کنار بگذاريد، لغات را فراموش مي‌کنيد و مهارت ذهني‌تان در فهميدن يک بند عربي يا انگليسي بسيار کاهش خواهد يافت و سرعت عملتان کم مي‌شود. مبحث قرابت معنايي در ادبيات فارسي نيز همين ويژگي را دارد.
 تغذيه  در ايام امتحانات
دانش آموزان در دوران امتحانات به دليل کمبود وقت و مشغله فوق العاده زياد، توجه چنداني به تغذيه و رژيم غذايي خود نمي‌کنند؛ در حالي که براي داشتن حداکثر کارايي مغز و بدن در اين دوران، بایستی يک تغذيه مناسب، قسمتي از برنامه‌ريزي درسي دانش‌آموزان باشد. نکات زير مي‌تواند در کسب حداکثر قابليت مغزي و جسمي شما بسيار مؤثر باشد:
*ويتامين‌ها و مواد معدني کمک بسياري به شما خواهند کرد. آهن و ويتامين «ب» براي سلامت فکري و جسمي، بخصوص در زماني که استفاده زيادي از مغز مي‌شود، ضروري است. مواد غذايي حاوي آهن مثل گوشت قرمز، جگر، غلات و اسفناج را حتماً در برنامه غذايي خود بگنجانيد. از جمله مواد غذايي حاوي ويتامين «ب»، غلات سبوس دار، تخم مرغ، آجيل و دانه ها هستند . همچنين گفته مي‌شود که غذاهايي مثل ماهي و سويا براي تقويت و افزايش کارايي مغز بسيار مفيدند.
* مکمل هاي غذايي وقرص ها را هيچ گاه جايگزين غذا نکنيد. گاهي دانش آموزان به خاطر کمتر هدر رفتن زمان و راحتي بيشتر به خوردن مکمل‌هاي غذايي مثل قرص ويتامين «ث» روي مي‌آورند. با اينکه گاهي مصرف مکمل هاي غذايي مي‌تواند مفيد باشد، اما اين نکته مهم فراموش نشود که هيچ گاه اين مکمل‌ها جاي مواد غذايي حاوي ويتامين را نخواهد گرفت؛ به عنوان مثال، ميوه ساده‌اي مثل پرتقال نه تنها سرشار از ويتامين «ث» است، بلکه حاوي فيبر، بتا کاروتن و ساير مواد معدني نيز است و هيچ گاه قرص نمي‌تواند جاي آن را بگيرد. در هنگام درس خواندن سعي کنيد که ميوه‌هايي مثل سيب، موز، هويج و خشکبار مصرف کنيد.
*حتماً فواصل مشخص و معيني براي وعده‌هاي غذايي خود در نظر بگيريد. خوردن غذا به صورت منظم و با برنامه‌ريزي درست کمک مي‌کند که سطح انرژي و مواد مورد نياز بدن ثابت نگه داشته شود و مانع از آن مي‌شود که در ميان وعده‌ها احساس گرسنگي کنيد و در نتيجه کمتر به سمت خوردن تنقلات بي‌خاصيت کشيده مي‌شويد.
* غذاهاي با حجم زياد، دير هضم و سنگين کمتر بخوريد،چرا که اين نوع غذاها باعث مي‌شوند که بدن ما هم از لحاظ فيزيکي و هم از لحاظ فکري کندتر عمل کند. بهتر است که به جاي گنجاندن سه وعده غذايي مفصل در برنامه غذايي، پنج تا شش وعده غذايي سبک‌تر را در نظر بگيريد. در شب غذاهاي سرشار از کربوهيدرات بخوريد که هم به خوابيدن شما کمک مي‌کند و هم انرژي لازم را براي شما در روز بعد فراهم مي‌کند. غذاهايي مثل نان، غلات و سبزيجات و ميوه جات در اين زمان مفيد هستند.
* هيچ گاه صبحانه را از وعده‌هاي غذايي حذف نکنيد. همه ما از اهميت صبحانه به عنوان مفيدترين وعده غذايي آگاه هستيم و مطالب علمي زيادي را در اين باره خوانده‌ايم. يک صبحانه مناسب موجب متعادل شدن قند خون و افزايش کارايي مغز مي‌شود؛ در ضمن  اينکه چه چيزي را براي صبحانه خود انتخاب کنيم به اندازه خوردن صبحانه اهميت دارد. يک تکه کيک و چاي، اصلاً صبحانه محسوب نمي‌شود. نکته اصلي در خوردن صبحانه اين است که حتماً مقداري پروتيين، کلسيم، فيبر يا ميوه و سبزي در صبحانه ما موجود باشد. يک کاسه کورن فلکس با شير و تکه‌اي ميوه، نان سبوس‌دار با کره بادام زميني يا عسل و ماست با ميوه، صبحانه‌هايي ايده‌آل به شمار مي‌آيند.
* ميوه‌جات فراموش نشود. موز يکي از ميوه‌هايي است که براي مغز بسيار مفيد است. ميوه‌اي مثل زغال اخته حاوي مواد مغذي و آنتي اکسيدان است. قند طبيعي موجود در ميوه‌ها انرژي مورد نياز براي بدن را فراهم کرده و مضراتي را که در مصرف قندهاي تصفيه شده وجود دارد، نخواهد داشت.
* سبزيجات را حتماً در برنامه غذايي خود بگنجانيد. همه سبزيجات به ميزان يکساني خاصيت ندارند. سبزيجات با برگ سبز تيره تر مواد مغذي بيشتري را دارا هستند؛ به عنوان مثال، اسفناج براي بدن و مغز، مفيدتر از برگ کاهوست. ‌ازساير سبزيجات مفيدي که مي‌توان نام برد، فلفل دلمه‌اي، کلم بروکلي و سيب زميني است.
* انتخاب درست خوراکي‌هاي ميان وعده، يکي ديگر از نکاتي است که به هنگام درس خواندن از اهميت زيادي برخوردارست. توصيه مي‌شود که اگر در طول روز و هنگام درس خواندن احساس گرسنگي کرديد از خوراکي هايي استفاده کنيد که مقوي بوده و قند خون را در سطح متعادل نگه مي‌دارند. نمونه‌هايي از ميان وعده‌هاي مفيد عبارتند از: موز، کره بادام زميني، آب طالبي با عسل، آجيل و خشکبار، کورن فلکس و شير و انواع ميوه‌جات.
* از مايعات به ميزان زياد مصرف کنيد. کمبود مايعات موجب از بين رفتن تمرکز و کاهش يادگيري مي‌شود. توصيه مي شود که در دوران امتحانات مصرف قهوه بخصوص همراه شکر به حداقل رسانده شود؛ زيرا کافيين زياد موجب تشديد استرس و هيجان مي‌شود. بهترين نوشيدني‌ها آب ميوه طبيعي، شير و چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان هستند؛ البته هيچ يک از نوشيدني‌ها  نمي‌تواند جايگزين آب شود.

* در نهايت اينکه در دوران امتحانات تا حد امکان از خوردن غذا در رستوران ها و فست فودها خودداري کنيد. بدون شک غذاي منزل بسيار سالم‌تر و مطمين‌تر از غذاي بيرون است و با متابوليسم بدن شما نيز سازگاري بيشتري دارد؛ براي مثال، بعضي از افراد به غذاهاي داراي ادويه حساسيت دارند و در منزل از اين مواد استفاده نمي‌کنند؛ در حالي که اکثر فست فودها و رستوران ها از ادويه جات متعدد در غذاهاي خود بهره مي‌برند؛ در ضمن، در صورت خوردن غذاهاي بيرون احتمال دارد که دچار مسموميت نيز بشويد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.