اهمیت داشتن ذهن متمرکز در هنگام مطالعه

دست‌یابی به حس "خوب مطالعه کردن" زمانی به طور کامل تحقق می‌یابد که می‌خوانیم و یاد می‌گیریم و از این‌که بخشی را یاد گرفتیم حال خوبی داریم. در واقع چون بازدهی کارمان مثبت بوده به آرامش می‌رسیم و در ادامه، انگیره‌ی مطالعه در ما بیش از پیش می‌شود و به فکر قدم‌های بعدی می‌افتیم. این یعنی نهایت لذت بردن از مطالعه و برنامه‌ریزی که ماحصل یک ذهن متمرکز است.

در طرف مقابل، اتفاقی که معمولاً می‌افتد این است که وقتی مطالعه می‌کنیم نمی‌فهمیم چه می‌خوانیم یا شاید می‌فهمیم ولی یاد نمی‌گیریم و تمرکز نداریم که به تسلط برسیم. با گذشت ساعت‌ها، پیشروی خوبی در مطالعه نداریم بنابراین دفتر و کتاب یا جزوه درسی را کنار می‌گذاریم و خود را با کار دیگری سرگرم می‌کنیم. اتفاقاً همان موقع که سرگرم کار دیگری می‌شویم باز هم کلافه‌ایم و حواسمان به درس‌هایی است که نخوانده‌ایم و نیمه‌کاره رهایش کردیم. به اصطلاح اسیر پرش ذهن می‌شویم.

هر چه‌قدر حالت اول برای ما رخ بدهد اتفاقات خوب در انتظار ما خواهد بود. سؤال این‌جاست که آیا کنترل این حالت‌ها به دست ماست؟آیا ما می‌توانیم حالت دوم را به حداقل مقدار ممکن برسانیم؟

در پاسخ به این سؤال‌ها باید گفت ذهن ما در هر لحظه قدرت پردازش و ذخیره‌ی تعدادی کلمه را دارد. شاید شرایط متفاوت باشد و سرعت پردازش ذهنی با ذهن دیگری متفاوت باشد ولی در لحظه فقط روی یک موضوع می‌توان تمرکز داشت. هنگامی که مطالعه می‌کنید خواسته یا ناخواسته ذهن درگیر مسایلی می‌شود که عامل بازدارنده‌ی تمرکز در روند مطالعه می‌شود. عوامل مثبت و منفی که خودمان موجب درگیری آن‌ها با ذهنمان شده‌ایم. باید تا می‌توانیم آن‌ها را به حداقل برسانیم. به عنوان مثال داشتن تلفن همراه به عنوان یک وسیله‌ی کارآمد می‌تواند هنگام مطالعه تبدیل به یک معضل شود؛ زیرا حتی یک پیامک می‌تواند ذهن ما را درگیر خود کند و اجازه‌ی پردازش مطالعه را به ذهن ما ندهد. دست به کار شوید و تا آن‌جا که می‌توانید شرایط خوب و مطلوب را برای ذهن خود ایجاد کنید تا ذهنی متمرکز و به دور از پرش و مطالعهای با کیفیت بالا داشته باشید.

index

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.