رموز موفقیت رتبه های برتر کنکور(بخش اول)

هفته گذشته اتفاق غریبی افتاده بود. ماجرا از این قرار بود که یکی از عزیزان به من مراجعه کرد و گفت: شما دانش‌آموزان را برای کنکور سراسری مهیا می‌کنید؟ گفتم: بله، مشکل چیست؟ گفت: فرزند من که اتفاقاً سر به راه است و خوب درس می‌خواند مدتی است که دچار یاس و دلزدگی شده و بسیار نامید و مایوس است و می‌ترسم آن‌طور که ما می‌خواهیم و خودش انتظار دارد نتواند در آزمون سراسری شرکت کند. خلاصه با توضیحات و اصرار ایشان قرار به دیدار گذاشتیم و با فرزند گرامی‌شان دیدار کردیم.

بعد از ظهر خوبی بود و کلی با هم گپ و گفت و گو کردیم و با هم آشنا شدیم. به شوخی و جدی به فرزند این فرد گفتم: تو که مثل شاگرد اول‌ها مطالعه می‌کنی؛ پس چرا ناامید هستی و آیه یاس می‌خوانی؟! تا این حرف را از من شنید چشم‌هایش گرد شد و با ذوق گفت: مگر شاگرد اول‌ها چگونه مطالعه می‌کنند؟

گفتم: هیچ جور خاصی مطالعه نمی‌کنند؛ مثل اغلب شما؛ اما اشکال کار اینجاست که شما فقط به برخی از فاکتورهایی که آنها توجه می‌کنند توجه دارید و از برخی از اصول غافل هستید. برایش توضیح دادم که من و دوستانم مصاحبه‌ها و شرح حال‌‌های تعداد قابل توجهی از نفرات برتر و تک رقمی آزمون سراسری را در سال‌های گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌ و متوجه شده‌ایم که کم و بیش، همه آنها برای مطالعه و درس خواندن و آمادگی بیشتر به چند اصل پایبند و معتقد بوده‌اند و همواره آن اصول را رعایت کرده‌اند.

آن داوطلب گرامی که اتفاقا بسیار مؤدب و متین بود، گفت: امکان دارد آن اصول را برای من هم بشمارید تا من هم بتوانم با الگو برداری از آنها در مسیر موفقیت در کنکور قرار بگیرم؟

با خوشحالی گفتم: چراکه نه؛ اصول مطالعه شاگرد اول‌ها را نه تنها برای شما بلکه برای تمامی داوطلبان گرامی طرح موضوع می‌کنم تا هر کس هر قدر که توانست از این اصول تبعیت و پیروی کند.

index

اصل اول: اصلی‌ترین مکان آموزشی را مدرسه می‌دانند

برخی از دانش‌آموزان به مرور که به پایه‌های بالاتر تحصیلی می‌رسند متاسفانه التفات آنها به مدرسه کمتر شده و بیشتر به حاشیه می‌پردازند، و این رویکرد غلط و کم‌اهمیت انگاشتن آموزشگاه در سال آخر (چهارم) به اوج می‌رسد و برخی دانش‌آموزان بویژه در شهرهای بزرگ بیشتر توجه خود را به آموزشگاه‌های جانبی اختصاص می‌دهند و پیش بردن برنامه‌های دبیرستان خودشان در اولویت دوم قرار می‌گیرد و حتی برخی از این دانش‌آموزان در دبیرستان استراحت می‌کنند و گاهی چرت می‌زنند تا عصر خودشان را به آموزشگاه برسانند و تست‌زنی کنند؛

اما بر خلاف آنها، شاگرد اول‌ها برای همیشه به مدرسه و برنامه‌های آن وفادار می‌مانند و مدرسه را کانون اصلی آموزش می‌دانند و حتی برخی از آنها فقط مدرسه را محل آموزش و یادگیری می‌دانند و هیچ آموزشگاه جانبی را در اولویت آموزشی خود قرار نمی‌دهند؛ بویژه در رشته‌‌های علوم انسانی. برای من بسیار جالب بود که در یکی از سال‌های گذشته یکی از نفرات برتر کنکور که اتفاقاً بچه شهرستان بود اقرار کرد که به هیچ کلاس تستی نرفته و آنچه یاد گرفته است، یا در محیط مدرسه بوده یا در چهارچوب خانه.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.