راز و رمزهای موفقیت در کنکور(بخش اول)

سرآغاز هر کاری برای به ثمر نشستن، بیش از هر چیزی مرهون شناخت کامل و دقیق زوایای مختلف آن کار است. بی‌شک کسب شناخت و علم به آن‌چه در پیش روی ماست و برگزیدن یک استراتژی سرنوشت‌ساز در مسیر کنکور، اولین و مهم‌ترین گامی است که هر دانش‌آموز و داوطلب نکته‌سنج باید به دنبال آن باشد. برای دست‌یابی به این شناخت، ضروری است که مهم‌ترین شاخص‌هایی که ضامن موفقیت در کنکور سراسری هستند،با دقت واشکافی شوند.

هدف روشن، منطقی و دست‌یافتنی:

مهم‌ترین اصل برای دست‌یابی به موفقیت، اصل هدف‌گزینی است. واضح است که اگر هدف روشنی پیش روی‌تان نباشد، آینده‌ی پیش روی شما هم مبهم و حاصل آن چیزی است که محیط پیرامون و جامعه برای شما رقم می‌زند و نه آن چیزی که خود به دنبال آن بوده‌اید. افرادی که هدف مشخصی را برای خود برنمی‌گزینند، همواره متأثر از طرز تلقی، خواسته و روش‌های دیگران در زندگی هستند.

هر شخص بسته به نوع زندگی و انتظاری که از آینده‌ی خود دارد، دارای اهدافی متفاوت از دیگران است؛ اما باید هدف‌ها، بسته به نوع و درجه‌ی اهمیت آن‌ها اولویت‌بندی شوند و اهداف کوچک و کوتاه‌مدت در راستای اهداف بلندمدت قرار بگیرند؛ مثلاً برنامه‌ریزی برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب در آزمون‌ها و امتحانات مدرسه در طول سال (اهداف کوتاه‌مدت) باید در راستای رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب در کنکور (هدف بلندمدت) باشد.

long_term_success_card

نظم و برنامه‌ریزی:

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در گزینش یک استراتژی مطلوب برای رسیدن به موفقیت، نظم و برنامه‌ریزی است. اگر این امر در سبک زندگی شما جایگاه ویژه‌ای داشته باشد بی‌شک دست‌یابی به اهداف با صرف کم‌ترین هزینه میسر خواهد بود.

بین نظم و برنامه‌ریزی و تعیین هدف، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. نظم و برنامه‌ریزی در زندگی، برای استفاده‌ی مناسب از فرصت‌ها و رسیدن به اهداف است. برای این‌که فرد منظمی باشید، باید اهداف را به دو دسته‌ی بلندمدت و کوتاه‌مدت، تقسیم کنید، سپس برنامه‌ای زمان‌بندی‌شده برای رسیدن به آن‌ها طراحی و اجرا کنید. بدون تعیین هدف، برنامه‌ریزی، غیر ممکن و بدون برنامه‌ریزی، نظم و دست‌یابی به هدف ناشدنی است.

بهترین روش برای رسیدن به یک نظم ‌ایده‌آل، طبقه‌بندی و تهیه‌ی فهرست از همه‌ی کارهای کوچک و بزرگ روزمره و اولویت‌بندی آن‌ها با توجه به درجه‌ی اهمیت و اعتبارشان است. به این ترتیب می‌توانید با تمرکز و بدون اتلاف وقت بهترین برنامه‌ریزی را برای رسیدن به هدف کوتاه و بلندمدت خود داشته باشید.

هر چه تلاش و کوشش شما در مسیر آمادگی برای آزمون سراسری،بابرنامه، منظم و با توجه به میزان وقتی باشد که در اختیارتان هست، نتیجه‌ای که از مطالعه و تلاش برای تسلط بر درس‌ها خواهید گرفت،به مراتب بیش‌تر خواهد بود.

در مسیر موفقیت و به ثمر نشستن یک هدف، عوامل بسیار زیادی دخالت دارند. پس بهتر است که از کارهای غیر ضروری بشدت بپرهیزید، حتی اگر یک مصاحبت غیر مفید با یک دوست یا دیدن یک فیلم زمان‌بر که مخل برنامه‌های شماست، باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.