راز و رمزهای موفقیت در کنکور(بخش دوم)

اراده، تلاش و پشتکار:

متحول شدن زندگی هر کس فقط در گرو تلاش و کوشش خود اوست. برخورداری از این ویژگیِ بسیار مهم می‌تواند عوامل محدودکننده‌ای مثل عدم وجود امکانات مالی مناسب را پوشش دهد.

برای داشتن پشتکار و اراده‌ای مصمم ضروری است که کارهای خود را از کم شروع کرده و اگر حجم بالایی دارند، آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا سنگینی کار، دلهره و سست شدنتان در برنامه‌ریزی و انجام کار را به دنبال نداشته باشد. هر مرحله از کار که به پایان رسید، برای خود جایزه‌ای در نظر بگیرید و سپس مرحله‌ی بعدی را به طور دقیق و مشخص برنامه‌ریزی کنید و سپس بدون از دست دادن زمان دست به کار شوید.

images

در طول روز از جمله‌های دارای بار مثبت و پرانرژی برای تقویت اراده‌ی خود کمک بگیرید و به نیرو و توان خود ایمان و اعتقاد کامل داشته باشید. اگر خود را آرام، مصمم و دارای روحیه و پشتکار قوی تصور کنید، بی‌شک اراده‌ی شما هرگز و تحت هیچ شرایطی متزلزل نخواهد شد.

علاوه بر موارد تعیین‌کننده و بسیار مهمی که به آن‌ها اشاره شد چند عامل دیگر را نیز می‌توان از شاخص‌های موفقیت دانست که البته بیش‌تر به عنوان مکمل فاکتورهای ذکرشده عمل می‌کنند.

هوش و استعداد درونی:

تحقیقات نشان داده است در رابطه با هوش، اکثریت افراد در حدود متوسط قرار می‌گیرند. والدین باید توجه داشته باشند که داشتن بهره‌ی هوشی بالا لزوماً به منزله‌ی دارا بودن استعداد در تمام زمینه‌ها نیست.

افرادی که بهره‌ی هوشی بالایی دارند ممکن است در زمینه‌های مختلف استعدادهای مختلف داشته باشند. از این رو بهره‌ی هوشی به‌تنهایی نمی‌تواند تعیین‌کننده‌ی میزان موفقیت در رشته‌ی تحصیلی یا شغلی فرد در آینده باشد.

بر این اساس، والدینی که اصرار دارند فرزند باهوش آن‌ها حتماً در رشته‌های ریاضی یا مهندسی تحصیل کند ممکن است با در نظر نگرفتن استعداد فرزند خود مثلاً در زمینه‌ی هنر، استعدادهای او را سرکوب سازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.