راهکارهايي براي شاد بودن و شاد زيستن(بخش اول)

 براي همۀ ما پيش مي‌آيد که گاه احساس کسالت کنيم و به قول معروف، دل و دماغ انجام کاري را نداشته باشيم. اين حس بويژه در ايام کنکور بيشتر حس مي­شود؛ بخصوص در يکي دوماه آخر که خستگي ناشي از چندين ماه مطالعه، درس خواندن و تست زنی را به دوش مي­کشي و باز هم بايد به بي حوصلگي و کلافگي «نه» بگويي و با جديت مطالعه کني و تست بزني.

از سوي ديگر، بدون شک، مطالعه بدون حس نشاط و شادماني فايده‌اي ندارد و اصلاً نمي‌توان درکي از آنچه خوانده مي‌شود، داشت. شايد براي شما هم پيش آمده باشد که مدت ها به يک صفحه از کتاب نگاه کرده باشيد، اما اصلاً متوجه نشده باشيد که سطرها و بندهاي کتاب چه مي­گويند؛ چون آمادگي و سرزندگي لازم را براي مطالعه نداشته‌ايد؛ در حالي که  هنگامي که قبراق و سرحال بوده‌ايد، همان صفحه يا صفحات، به نظرتان  بسيار ساده و روان بوده‌اند.
 
حال چگونه مي توان در اين ايامي که گاه با اضطراب و نگراني همراه است و زماني خستگي و دلزدگي سراغ انسان مي­آيد، نشاط و شادماني را حفظ نمود؟ در این سلسله از مقالات به بیان راهکارهایی ساده و در عین حال موثر برای شاد بودن در این ایام مهم و سرنوشت ساز خواهیم پرداخت.
 
4957_1_360

قدردان باشيم
 
پرهاي دم طاووس رنگارنگ هستند و هنگامي که از زاويه‌اي خاص به آنها نگاه مي‌کنيد، درخشش و زيبايي بي‌نظيري دارند .مسايل زندگي نيز همين گونه هستند؛ بسياري از مسايل، هنگامي ارزش خود را نشان مي‌دهند که از زاويۀ درست ديده شوند؛ در حالي که نگرش‌هاي متشابه و کليشه­اي، ديدن اين زيبايي‌ها را مشکل مي‌سازد.
 
اگر به هر مساله اي از زاويه اي درست نگاه کنيد، در آن، چيزهاي باشکوه و زيبايي خواهيد ديد. سعي کنيد که همه چيز و همه کس را با چشم‌هاي تازه­اي ببينيد که از طريق عادت، تيره و تار نشده‌اند. با به کارگيري اين روش، شما مي‌توانيد ثروت‌هاي نامحدودي را کشف کنيد. به خاطر داشته باشيد که اگر از زاويه‌اي درست به تمام امور و اشخاص نگاه کنيد، هر شخص يا هر شيء از طرف خالقتان براي شما ارمغان و پيام زيبايي به همراه خواهد داشت. فلورانس مي‌گويد: «تمام انسان ها همچون حلقه هاي طلايي هستند در زنجيره خير و صلاح من.»
 
براي رسيدن به اين نگرش، هر شب قبل از خوابيدن، يک ليست پنج تايي از چيزهايي که در آن روز برايتان اتفاق افتاده و شما را براي لحظه‌اي هم شاد کرده است، تهيه کنيد و از بودن يا رخ دادن آنها سپاسگزار باشيد؛ براي مثال، از داشتن خانواده، دوست خوب، غذايي که امروز خورديد، آفتابي که امروز در آسمان ديديد، هوايي که امروز تنفس کرديد، قدرداني کنيد.
 
دقت کنيد که براي تهيه اين ليست، اصلاً لازم نيست خيلي فکر کنيد که کدام اتفاق خوب بوده است و بايد از آن  قدرداني کنيد. همان طور که گفتيم، بايد قدردان همه چيزحتي اتفاق­هاي بد باشيد؛ چون مي‌توانست اتفاق بدتري پيش بيايد.شما با تهيۀ روزانۀ اين ليست، به مغز خود آموزش مي‌دهيد که به مثبت­ها بيشتر توجه کند؛ چون ما در هر دقيقه، در حال دريافت اطلاعات زيادي از محيط اطرافمان هستيم؛ اما اگر به ذهنمان اهميت آنها را يادآوري نکنيم، مغزمان به آنها بي‌توجه خواهد ماند و آن را رد خواهد کرد.
 
حالا شما با انجام اين تمرين در واقع به ذهنتان ياد مي‌دهيد که توجهش را روي مواردي که شما در ليستتان قرار داده‌ايد، متمرکز کند و با ادامه اين تمرين، مغز شما فقط همان­ها را جمع‌آوري  و در خود نگهداري مي­کند.
 
برخي از افرادي که اين تمرين را به مدت ۲۱ روز انجام داده­اند در آزمايش­ها بيان کردند که زندگي فرح‌بخش و شادتري نسبت به گذشته دارند و شب­ها خواب راحت­تر و درد و آزردگي کمتري را تجربه کرده‌اند؛ يعني آرامش بيشتري پيدا کرده‌اند.
 
جالب اينجاست که در يک آزمايش ديگر، از تعدادي از افراد خواسته شد که تنها يک هفته به نوشتن اين ليست بپردازند. بعد از آن، افراد آزمايش شده، تا شش ماه بعد احساس شادماني بيشتر و افسردگي کمتري داشته­اند، و اين تنها با تمرين کردن به مدت يک هفته بوده است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.