راهکارهایی برای آمادگی بیشتر در امتحانات آخر سال: امتحانات نهایی را جدی بگیرید!(بخش دوم)

تغذیه مناسب
افراط و تفریط در تغذیه، اثرات نامطلوبی در بر خواهد داشت. باید با خواب و استراحت کافی و نیز تغذیه مناسب، از لحاظ روحی و جسمی، خود را آماده امتحان کرد. خوردن کربوهیدرات‌ها مثل: برنج، ماکارونی، سیب زمینی پخته، عدسی، لوبیا پخته و نان، نه تنها انرژی کافی در طول روز را فراهم  کرده، بلکه ایمنی بدن را افزایش داده و از ایجاد استرس نیز جلوگیری می‌کند. میوه و سبزیجات نظیر: هویج، کرفس، کاهو، اسفناج، سیب، انگور و مرکبات، هم خوب هضم می‌شوند و هم سالم هستند.
 
با مصرف  این مواد، که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها افزایش می‌یابد؛ در واقع این مواد،  مانع از ضعیف شدن و افزایش استرس می‌شوند. استفاده از مغزها و آجیل‌ها نیز به مقاومت بدن در برابر استرس کمک می‌کند. از مصرف لبنیاتی مثل: ماست و شیر نیز نباید غافل شد. تحقیقات نشان داده است که مصرف شیر کم چرب در کاهش استرس اثر مفیدی دارد. شیر به دلیل داشتن کلسیم، باعث کاهش انقباضات ماهیچه‌ای شده و موجب تسکین و آرامش بدن در هنگام اضطراب می‌شود؛ به همین دلیل، اگر به دنبال صبحانه‌ای ساده و سالم هستید، مصرف شیر با غلات کامل می‌تواند صبحانه‌ای مناسب به حساب بیاید.
 
book-stack-400x400_1

 
مصرف کمِ مایعات نیز می‌تواند سبب سردرد و عدم تمرکز شود؛ البته باید توجه داشت که بهترین نوشیدنی آب است. برای کاهش استرس، از مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافیین‌دار باید خودداری کرد و بهتر است به جای قهوه، چای و نوشابه، از آبمیوه یا چای سبز استفاده کنید. پرهیز از مصرف غذاهای پر چرب و سرخ شده و شیرینی‌جات (قند، شکلات و شیرینی) نیز موجب می‌شوند که انسولین در خون بیشتر ترشح شود و در نتیجه، عامل افت قند خون و ایجاد حالت ضعف و بی‌حالی در انسان گردد.
 
 شاید نکته‌ای که خیلی از افراد به آن توجه نمی‌کنند،  تاثیر زمان و نحوه غذا خوردن در کاهش استرس است. باید دانست که داشتن برنامه غذایی درست، در کنار نوع غذایی که انتخاب می‌کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از همین رو، خوب است که هنگام غذا خوردن، غذا را در کنار اعضای خانواده و با آرامش میل کنید. ضمنا ً هیچ گاه هنگامی که ناراحت یا عصبانی هستید غذا نخورید.
 
آماده شدن برای امتحان
مطالب درسی را بتدریج و در طول زمان مرور کنید؛ نه اینکه در آخرین دقایق قبل از امتحان به مطالعه فشرده بپردازید. مطالعات جدید ثابت کرده‌اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی، و زمان استراحت کوتاه و بین زمان‌های مطالعه باشد؛ پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید که حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید.
 
این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلاً تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت ۱۰ دقیقه باید چشم‌ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خوانده‌اید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزییات آن فکر کنید. همچنین از مطالب درسی یادداشت برداری کنید تا بازسازی ذهنی و مرور مطالب برایتان مفید واقع شود.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.