راهکارهایی برای رهایی از وسواس مطالعاتی

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که برای مطالعه دروس مختلف،حساسیت بیش از اندازه ای ازخود نشان دهید؟ آیا با کند خوانی مواجه شده اید؟  آیا دچار وسواس مطالعاتی شده اید یعنی اینکه مثلا برای مطالعه یک یا دو صفحه از کتاب درسی ساعت ها وقت صرف کنید؟ یا اینکه پیش خودتان بگوئید ” من تا این یک صفحه را یاد نگیرم از آن رد نخواهم شد؟

در زندگی روزمره انسان وسواس های مختلفی وجود دارد اما وسواس مطالعاتی یکی از چالش های بزرگ برخی از دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری است که همیشه سبب کاهش انگیزه و اعتماد به نفس و عدم سرعت مطالعه دانش آموز می شود و اتلاف بیش از اندازه زمان می شود.

راهکارهای رهایی از وسواس مطالعاتی

  1. قدرت تشخیص خود را بالا ببرید و مباحث و نکات  مهم درسی را خودتان تشخیص دهید.
  2. بیشتر بر روی همان مباحث و نکات مهم تکیه کنید و به عنوان اولویت قرار دهید تا خیالتان راحت شود که توانسته اید مباحث مهم را مطالعه کنید.
  3. هرگز هنگام مطاله برگشت نداشته باشید یعنی دوباره خوانی نکنید.مرور وقت خاص خودش را دارد شما باید مرور مطالب را در وقت مناسب خودش انجام دهید.
  4. سوالات و مباحثی را که یاد نگرفته اید علامت گذاری کنید یا زیر آنها خط بکشید تا هنگامی که می خواهید مطالعه  کنید دوباره سراغ آن مطلب بروید و مطالعه دوبددوباره  آن در آینده برایتان در اولویت باشد.
  5. مطلبی را که حس می کنید یاد نگرفته اید به صورت ذهنی و بدون آنکه به کتاب درسی یا منبع مطالعه نگاه کنید، روی یک برگه سفید یادداشت کنید تا متوجه شوید که در کدام قسمت ضعف دارید.
  6. اراده خود را قوی کنید و به خودتان بگویید که “من این مطلب را حتما یاد گرفته ام بس است دیگر این قسمت را مطالعه نخواهم کرد”.

index

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.