راهکارهایی ساده و موثر برای جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه -(بخش دوم)

1- آمادگي براي مطالعه
 
 براي شروع مطالعه، ابتدا بايستي خود را از جهات گوناگون آماده کنيد؛ زيرا آمادگي بالا، مقدمه‌اي براي علاقه‌مندي به مطالعه، ايجاد تمرکز حواس و يادگيري بهتر مي‌شود. منظور از آمادگي، پيدايش تمام شرايطي است که شخصي را قادر مي‌سازد تا با اطمينان به موفقيت و اعتماد به نفس، به تجربه خاصي بپردازد. از جمله اين آمادگي‌ها مي‌توان به آمادگي بدني، آمادگي ذهني و رواني و … اشاره کرد.
 
براي از بين بردن عوامل بيروني، که باعث حواس‌پرتي شما مي‌شود، به نکات زير توجه کنيد:
 
Concentration-while-studying

2- زمان و مکان مناسب مطالعه
 
يکي از راه‌هاي برقراري تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی، اين است که مطالعه در آن ساعت از روز انجام گيرد که براي فرد مناسب‌تر است. تعيين مناسب‌ترين زمان براي مطالعه به عادات فردي بستگي دارد. برخي از افراد عادت دارند تا نيمه‌هاي شب بيدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه، با خيالي راحت و آسوده مطالعه کنند. برخي ديگر، عادت دارند که شب زود بخوابند و صبح زود از خواب بيدار شوند و به مطالعه بپردازند. با اين توصيف، تعيين زمان و مقدار مطالعه، باعث آگاهي از تمام زمينه مطالعه، برقراري تمرکز حواس، عدم سردرگمي، جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي و فهم بهتر مطالب مي شود.
 
هميشه سعي کنيد که در يک اتاق مشخص درس بخوانيد. محيط آشناي يک اتاق مشخص در حين مطالعه، موجب انصراف کمتر از مطالعه و تمرکز بيشتر حواس مي‌شود؛ زيرا لوازم آن اتاق هر روز پيش چشم شماست و کمتر توجهتان را به خود جلب مي‌کند؛ به علاوه، اگر هر روز هنگام مطالعه در اتاق معيّني بوديد، کم کم ذهنتان عادت مي‌کند که به محض رسيدن به آن اتاق، آماده تمرکز حواس و فراگيري شود؛ بنابراين، ثابت بودن مکان مطالعه و مشخص بودن آن، به علت دسترسي به آن مکان و فراهم بودن وسايل مورد نياز از قبيل کتب درسي، دفاتر، کتاب لغت، خط کش، قلم و نظاير آن براي مطالعه، موجب تمرکز حواس بيشتر و آمادگي ذهني هنگام مطالعه مي‌شود.
 
3- به مطالعه علاقه‌مند شويد
 
به طور کلی مطالعه ثمربخش از دو عامل متاثر است: علاقه نسبت به مطالب خواندني، و کاربرد ماهرانه فنون و روش های مطالعه نسبت به مطلب خواندني. علاقه به مطالعه سبب مي‌شود تا شخص به مطالعه بيشتر بپردازد، و مطالعه بيشتر به بهتر شدن فنون مطالعه منجر مي‌شود، و کاربرد فنون بهتر، مطالعه را آسان‌تر، سريع‌تر و لذت بخش‌تر و به عبارت ساده تر باکیفیت تر مي‌سازد؛ در نتيجه، علاقه خواننده نسبت به مطالعه به میزان قابل ملاحظه ای افزايش مي‌يابد؛
 
پس تا زماني که فرد تمايل يا علاقه به انجام کاري نداشته باشد، نمي‌تواند برانگيخته شود. وقتي خواننده به موضوعي علاقه­ مند مي‌شود، خود به خود بر آن تمرکز مي‌کند، بيشتر دقت مي‌کند و براحتي مطالب را به حافظه مي‌سپارد و بعداً هم خيلي راحت آن مطالب را به خاطر مي‌آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.