راهکارهایی ساده و موثر برای جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه -(بخش سوم)

4- هدف داشته باشيد
 
بعد از علاقه نسبت به مطالب، گام بعدي، تعيين هدف مطالعه است. هدف ارزشمند، فرد را به خواستن و طلب کردن وادار مي‌کند و نيروي لازم را براي فعاليت در او به وجود مي‌آورد و سبب پيدايش تمرکز در او مي‌شود. به همين دليل، هر فرد براي مطالعه، بايد هدف کاملا مشخصي داشته باشد. براي انجام اين کار در ابتدا و قبل از هر چيز، براي تمام فعاليت‌هاي درسي و غيردرسي خود به طور دقیق و اصولی برنامه‌ريزي کنيد و براي انجام هر کاري، زمان خاص و مناسب آن را معيّن نماييد. سعي کنيد که طبق همان برنامه تنظيم شده به انجام دادن همان فعاليت مشخص (کلاس، مطالعه، استراحت، عبادت، ورزش و …) بپردازيد؛ حتي زمان معين و مشخصي را در طول روز، براي انديشيدن درباره موضوعات مختلف با تخيلات و افکار مزاحم اختصاص دهيد. اين کار حداقل دو فايده مهم دارد:
 
 الف- نظم و انضباط در تمام فعاليت‌ها، انديشه‌ها و افکارتان راه پيدا مي‌کند که خود بسيار ارزشمند است.
 ب- اگر افکار مزاحم در غير زمان معيّن به سراغتان آمد و باعث حواس پرتي شما شد، مي‌توانيد به خود وعده بدهيد که زمان انديشيدن در اين باره، فلان زمان خاص و معيّن است. تاکيد مي‌کنيم که براي انجام هر کار و فعاليتي وقت مشخصي را معيّن کنيد و در آن وقت به هيچ امري غير از آن کار نپردازيد.
 
Concentration-while-studying

 
5- آداب مطالعه را رعايت کنيد
 
يکي از کارهايي که به تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه و درس خواندن کمک مي‌کند اين است که شما داوطلبان عزيز،اصول و قوانين لازم براي يک مطالعه سودمند را به خوبی بشناسيد و  مهمتر اینکه آنها را با دقت هرچه تمامتر رعايت فرماييد.
 
ميز يا مکان مطالعه خود را هميشه مرتب کنيد. هميشه براي مطالعه، کاغذ و قلمي داشته باشيد و نت برداري کنيد يا خلاصه اي از مطالب را يادداشت کنيد تا در فضاي رواني درس و مطالعه قرار داشته باشيد. براي خودتان سؤال مطرح کنيد و در صورتي که تعدد کارها و فعاليت‌هاي غيردرسي، باعث عدم تمرکز شما مي‌شود، آنها را به حداقل ممکن برسانيد و سپس مطالعه را شروع کنيد.
 
6- امان از تلفن و موبايل!
 
يکي از مزاحم‌هاي مطالعه و عوامل اصلي حواس پرتي داوطلبان، تلفن و مخصوصاً موبايل است. يک تلفن، حتي اگر مکالمه‌اي کوتاه با آن انجام شود، ممکن است باعث شود تا فکر شما به موضوع يا موضوعاتي خاص معطوف شده و ديگر نتوانيد به مطالعه ادامه دهيد؛ اما امان از موبايل! مخصوصاً در حال حاضر که استفاده از نرم افزارهاي ارتباط جمعي، مانند تلگرام و … در بين تعداد بسياري از داوطلبان رواج دارد عوامل حواس پرتي نيز بيشتر شده است.
 
به همين دليل و براي اينکه مطالعه خوب ، با کیفیت بالا و ثمربخشي داشته باشيد، سعي کنيد که اولاً استفاده از موبايل را به حداقل مقدار ممکن برسانيد، و دوم اينکه در زمان‌هاي خاص، (دقت کنيد که حتماً در زمان‌هاي خاص و وقت استراحت) به تلفن‌ها پاسخ داده يا پيام ها را بررسي کنيد تا تمرکز حواس شما کمتر از بين برود. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.