راهکارهایی ساده و موثر برای جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه -(بخش چهارم)

7- افکار مزاحم را به بعد موکول کنيد
 
اگر افکار مزاحم، شما را هنگام مطالعه و درس خواندن راحت نمي‌گذارند، نگراني خود را براي مدت معيّني به تاخير اندازيد. احتمالاً به کارگيري اين روش، به راحت شدن ذهن شما در اين مدت کمک خواهد کرد؛ مثلاً وقتي موضوعي، ذهن شما را مشغول کرده است آن را بنويسيد و به خود بگوييد که امشب به آن فکر خواهم کرد و بعد سعي کنيد دوباره به سراغ مطالعه برويد.
 
به این نکته مهم توجه داشته باشيد که اين موضوع، هر چه که باشد، در همان وقت مقرر به سراغش برويد و روي آن متمرکز شويد؛ سپس، افکار خود را مشاهده کنيد. تصور کنيد که آنها از گوش شما بيرون مي‌آيند و از ذهن شما خارج مي شوند. اين کار باعث مي شود تا در دفعات بعد که اين موضوع به سراغ شما آمد، شما ديگر به آن اهميت نداده يا خود به خود، افکار مزاحم و پرداختن به آن را به موقع خاص خود واگذار کنيد.
 
Concentration-while-studying

8- بنويسيد
 
وقتي فکر يا افکار مزاحمي، ذهن شما را درگير مي‌کند، سعي کنيد که با نوشتن آنها بر اين افکار غلبه کنيد. بله، افکار مزاحم را بنويسيد و در زمان مناسبي که براي رسيدگي به آنها در نظر گرفته‌ايد به اين افکار بپردازيد. به دنبال راه حل مناسب باشيد؛ چرا که آن موضوع خاص در حکم علت عدم تمرکز حواس شماست؛ پس براي مقابله با آن بايد ابتدا علت و عامل اصلي را شناسايي کنيد و در پي حذف يا کاهش آن برآييد.

9 – خواب و تغذیه مناسب داشته باشید

خواب نامنظم و فعالیت ها و عادات غذایی نادرست، می توانند از علائم و مشکلات مربوط به تمرکز باشند؛ به عنوان مثال، سنگینی معده و سیری بیش از حد، یکی از زمینه های عدم تمرکز به هنگام مطالعه است. شما باید از خوردن غذاهای پرحجم خودداری کنید؛ زیرا با سرازیر شدن خون به سمت دستگاه گوارش، از بنیه حسی و ذهنی شما کاسته می شود. همچنین باید بدانید که صبحانه کافی و مقوی، نقش مهمی در ایجاد و برقراری تمرکز حواس در طی روز خواهد داشت. در اولین غذای روز، همراه با کربوهیدرات، پروتئین نیز میل کنید؛ مثل تخم مرغ، ماهی، پنیر یا خشکبار. سعی کنید به این ضرب المثل عمل کنید: «صبحانه را مانند پادشاهان، ناهار را مانند شاهزاده ها و شام را مانند فقرا صرف کنید».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.