راهکارهایی ساده و موثر برای جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه -(بخش پایانی)

در بخش پایانی از این سلسله مقالات توصیه میکنیم براي يک مطالعه بهتر و تمرکز بيشتر حتماً به مسايل زير توجه کنيد:
 
1- اگر مشکلات شخصي، اجتماعي، خانوادگي و … باعث عدم تمرکز حواستان مي‌شود، بدانيد که زندگي فردي هيچ کس، خالي از مشکل نيست و ذهن هيچ فردي نيز خالي محض نيست؛ از طرف ديگر، با صرف فکر کردن و مشغوليت ذهني درباره چنين مشکلاتي، هيچ دردي دوا نخواهد شد؛ پس به خود تلقين کنيد که هنگام درس خواندن يا مطالعه، ذهن خود را از آن مسايل رها کنيد.
 
2- اگر به صورت مکرر دچار حواس پرتي مي‌شويد، در صورت امکان به اتفاق يکي از دوستان خود، مطالعه کنيد؛ البته به شرطي که اهل مطالعه گروهي باشيد و صحبت با دوستان هم بر حواس پرتي شما دامن نزند.
 
3- با قصد و نيت قبلي اقدام به يادگيري کنيد. همه آزمايش‌ها نشان مي‌دهد که يادگيري ارادي، مؤثرتر از يادگيري اتفاقي است. منظور از يادگيري اتفاقي، اين است که شما بدون انگيزه و بدون نيت قبلي چيزي را ياد بگيريد؛ پس بايد با انگيزه قوي و نيت يادگيري مطالعه کنيد يا در کلاس درس حاضر شويد.
 
Concentration-while-studying

 
4- سعي کنيد از آنچه که مي‌خوانيد، يک تصوير ذهني براي خود بسازيد.
 
5- سعی کنید با استفاده از روش های مختلف بين آموخته‌هاي خود ارتباط برقرار کنيد.
 
6- هرگاه چيز تازه‌اي را مي‌آموزيد، آن را با آموخته‌هاي پيشين خود مرتبط کنيد. با انجام اين کار، شما اطلاعات تازه را چنان دسته بندي خواهيد کرد که به سادگي مي‌توانيد آنها را بازيابي کنيد.
 
7- مطالب را با فاصله زماني ياد بگيريد تا از پراکندگي وقت شما در اثر خستگي جلوگيري شود. يادگيري با فاصله زماني، بهتر از يادگيري بدون فاصله زماني است.
 
8- ذهن خود را از مطالب غير ضروری و بی فایده انباشته نکنيد.
 
9- هنگام مطالعه يک فصل يا يک کتاب، اول به کل آن نظر بيندازيد و سپس به مطالعه جزييات و زير عنوان‌ها بپردازيد؛ نه آنکه از همان آغاز فصل، پاراگراف به پاراگراف و بدون يک نگاه کلي به تمام فصل يا کتاب، مطالعه را شروع کنيد.
 
10- پس از مطالعه هر فصلي، خلاصه فصل را به دقت بخوانيد، عنوان هاي درشت را از نظر بگذرانيد و آنها را روي يک صفحه کاغذ بنويسيد.
 
11- به مقدار کافي بخوابيد؛ زيرا در هنگام خواب است که اطلاعات جديد پردازش و اندوزش مي‌شوند.
 
12- مطالب را سازمان‌دهي کنيد. با سازمان‌دهي مطالب مي‌توان براحتي آنها را ياد گرفت، حفظ کرد و سپس به ياد آورد. براي يادگيري و حفظ موضوع و مطلبي که داراي زير مجموعه و زيرشاخه‌هاي متعدد است، آن را در سلسله مراتبي منطقي قرار دهيد و از کل به جزء و از بالا به پايين به زيرشاخه‌هاي جزيي‌تر تقسيم کرده و به خاطر بسپاريد.

ما معمولاً مطالب را در شرايط زماني و مکاني خاص ياد مي‌گيريم. مجموعه شرايط حاکم بر فضاي يادگيري، «بافت» نام دارد. ما وقتي مي‌توانيم به آساني مطالب را بازيافت کنيم که «بافت» حاکم بر بازيابي، همان «بافت» زمان وقوع يادگيري باشد؛ مثلاً اگر قرار باشد شما نام همکلاسي‌هاي دوران راهنمايي خود را به ياد آوريد، گردش در راهروهاي مدرسه‌اي که دوره راهنمايي را در آن گذرانيده‌ايد، بازيابي اسامي دوستان همکلاسي را آسان‌تر مي‌سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.