راهکارهایی کلیدی برای روزهای باقی مانده تا کنکور سراسری

در طی دوران مطالعه و درس خواندن برای کنکور روزهایی پیش می‌آید که ناامید و خسته می‌شوید و انگیزه‌ای برای ادامه ندارید. در این شرایط چه‌کار باید کرد؟

اولین قدم در موفقیت تعیین دقیق و واضح هدف است و این‌که هدف تا چه میزان استحکام دارد و انگیزه‌بخش است. برخی می‌گویند داشتن هدف صرفاً یک عبارت شعاری است اما این طور نیست. درواقع هدف، محرک شماست برای حرکت در مسیر؛ مثل بنزین که برای حرکت اتومبیل لازم است. جمله‌ی معروفی است که می‌گوید: «اگر هدف نداشته باشید آینده تبدیل به حال، حال به گذشته و گذشته تبدیل به ندامت جاودانه می‌شود.»

در طول روزهایی که برای کنکور درس می‌خوانید، قطعاً با زمان‌هایی روبه‌رو می‌شوید که از درس خواندن خسته می‌شوید. این‌جاست که یادآوری هدف اولیه‌ی شما باعث ایجاد انگیزه در شما برای ادامه مسیر موفقیت می‌شود.

images

دو نوع استرس داریم: 1- استرس انگیزه‌زا و 2- استرس انگیزه‌زدا

استرس انگیزه‌زا استرسی است که شما را به سمت جلو هل می‌دهد. این نوع استرس، مفید است؛ زیرا باعث تلنگر زدن به شما شده و باعث می‌شود در این رقابت سرنوشت ساز از دیگران عقب نمانید.

استرس انگیزه‌زدا استرسی است که مانع حرکت شما می‌شود. مثل این است که در یک مسابقه‌ی دو همه‌ی دونده‌ها برای رسیدن به خط پایان در حال دویدن و تلاش‌اند اما شما در یک حالت ایستا، مات و مبهوت به آن‌ها نگاه می‌کنید. باید متوجه شده باشید که چه‌قدر این نوع استرس ضرر دارد. پس با توکل به خدا و اعتماد بنفس و تلاش آن را از بین ببرید.

اکنون شما محدودیت زمانی دارید. این محدویت باعث شده ذهن شما فعال‌تر عمل کند و کارهای حاشیه‌ای را در برنامه‌ی روزمره کنار بگذارید و بعد از اتمام درس خواندن تست‌های طبقه‌بندی‌شده را بزنید. قطعاً این حس را تجربه کرده‌اید که اگر در حین تست‌زنی سؤالی را بلد نیستید و به نکته‌ی آن مراجعه می‌کنید حس کنجکاوی جالب در شما وجود دارد که می‌خواهید هر چه زودتر نکته‌ی فراموش‌شده را بازیابی کنید.

در این زمان مطالعه و یادآوری مطلب فراموش‌شده حس کنجکاوی را در شما ته‌نشین می‌کند و به آرامش خیال می‌رسید. آن‌چه علاوه بر تلاش و کوشش و میزان مطالعه‌ی شما مهم است، این است که چه میزان از اطلاعات خود را سر جلسه‌ی کنکور برداشت می‌کنید. فراموش نکنید که مهارت تست‌زنی شرط مهمی برای دستیابی به موفقیت در آزمون سراسری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.