راهکارهایی کلیدی برای مطالعه موثر و کارآمد برای کنکور(بخش چهارم)

8. جديت داشته باشيد
به محض نشستن پشت ميز مطالعه، خواندن را با جديت شروع کنيد؛ زيرا اگر سريع مشغول به مطالعه شويد، تمرکز حواستان راحت‌تر و بهتر صورت مي‌گيرد.  با خود تصميم بگيريد تا مقدار زماني را براي مطالعه مشخص کنيد و خود را به انجام اين کار در مدت زماني خاص محدود کنيد. در اين زمان از مطالعه دست نکشيد و به مطالعه ادامه دهيد، اما زمان مطالعه را طولاني نکنيد، بيهوده وسواس به خرج ندهيد، بهانه تراشي نکنيد و به خود تلقين کنيد که فرد با اراده­اي هستيد و مي‌توانيد هر درسي را بخوبي ياد بگيريد. جدي باشيد و با علاقه و انگيزه مطالعه کنيد تا هنگام مطالعه دچار حواس پرتي نشويد.
 
images

 

 

 
9. مطالعه در زمان مناسب
يکي از راه هاي برقراري تمرکز حواس، اين است که مطالعه، در آن ساعت از روز انجام گيرد که براي فرد مناسب‌تر است؛ اما تعيين مناسب‌ترين زمان براي مطالعه، کاري دشوار است و به عادات فردي بستگي دارد. برخي از افراد عادت دارند تا نيمه هاي شب بيدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه با خيالي راحت و آسوده مطالعه کنند، اما برخي ديگر عادت دارند شب زود بخوابند و صبح زود از خواب بيدار شوند و به مطالعه بپردازند. با اين توصيف، تعيين زمان و مقدار مطالعه باعث آگاهي از تمام زمينه‌هاي مطالعه، برقراري تمرکز حواس، عدم سردرگمي، جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي و فهم بهتر مطالب مي‌شود.
 
 
10. مطالعه در مکان مناسب
مکان مطالعه شما بايد شرايطي داشته باشد که باعث يادگيري بهترتان گردد. ويژگي‌هايي مانند: سکوت، نور مناسب، دماي خوب و … از جمله اين شرايط است. سعي کنيد که پس از انتخاب مکان مطالعه خود، آن را تا حد امکان تغيير ندهيد؛ زيرا اگر هر روز هنگام مطالعه در اتاق معيني بوديد، کم کم ذهنتان عادت مي‌کند که به محض رسيدن به آن اتاق، آماده تمرکز حواس و فراگيري شود؛ بنابراين، ثابت بودن مکان مطالعه و مشخص بودنش به علت دسترسي به آن و فراهم بودن وسايل مورد نياز از قبيل: کتب درسي، دفاتر، کتاب لغت، خط کش، قلم و نظاير آن براي مطالعه، موجب تمرکز حواس بيشتر و آمادگي ذهني فرد هنگام مطالعه مي‌شود.
 
براي داشتن تمرکز در هنگام مطالعه، ابتدا بايد خود را از دنياي خارج جدا کنيد و محيط مناسبي را براي مطالعه برگزينيد. چنين محيطي بايد آرام، روشن و داراي هواي مناسب باشد. نکته بسیار مهمی که در این رابطه بایستی همواره به خاطر داشته باشید این است که هيچ چيز به اندازه سر و صدا، خسته کننده و مانع تمرکز حواس نيست. ايجاد محيط کار مناسب، به خاطر ايجاد آرامش و شرايط مناسب اهميت دارد و زمينه اي براي تمرکز و دقت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.