راهکارهای ایجاد تمرکز هنگام مطالعه

برخی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور، هنگام مطالعه و درس خواندن تمرکز کافی ندارند و از عدم بازدهی در هنگام مطالعه شکایت دارند.در این مقاله به بیان عوامل برهم زننده تمرکز و راههای برطرف کردن آنها می پردازیم.

1- علاقه به موضوع مورد مطالعه يکى از علل مهم ايجاد تمرکز و دقت در حين مطالعه است .
2- هماهنگى اراده و تخيل نيز در اين رابطه کارساز است؛ به عبارت ديگر، چشمان فرد بر صفحه کتاب و افکارش در حال پرواز به دور دست ‏ها نباشد!
3- برخى مسائل جسمى و روحى نيز مى‏ تواند تمرکز فرد را بر هم زند؛ مانند گرسنگى، تشنگى، سردرد يا ساير دردها، نگرانى و اضطراب .

images

4- برخى مسائل محيطى نيز از عوامل برهم زننده تمرکزند: سروصداى زياد، نور زياد يا کم، لباس نامناسب و …
5- يکى از مهم‏ ترين عوامل بر هم خوردن تمرکز عجله و شتاب است. اين حالت سطح مطالعه را نازل مى‏ کند و تمرکز را بر هم مى ‏زند .
6- يکى از مسائل قابل توجه ديگر سنگينى معده و سيرى بيش از حد است. به قول حضرت رسول اکرم (ص) «پرى معده و سيرى زياد به وجود آورنده حماقت است!» اين همان خواندن و نفهميدن و به عبارتى عدم تمرکز و ارتباط با مفهوم کتاب است .
7- انتخاب زمان مناسب از عوامل ايجاد تمرکز است؛ مثلاً پس از استراحت خصوصاً در صبحگاهان بهترين تمرکز و در ساعات خستگى و کسالت نامناسب‏ ترين تمرکز وجود دارد. البته در صبحگاهان لازم است قدرى ورزش کرد تا بدن آمادگى لازم را به دست آورد .
8- نظم و انضباط در نوع مطالعه و ساعت مطالعه و مکان مطالعه همگى از عوامل ايجاد کننده تمرکز مطلوب ‏ترند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.