راهکارهای تقویت مهارت های آزمون دادن(بخش دوم)

آزمون‌های آزمایشی استاندارد(با جامعه آماری بالا و سوالات استاندارد) که هر چند هفته یک‌بار به صورت سراسری برگزار می‌شوند، به منزله‌ی بازی‌های تدارکاتی برای موفقیت در آزمون اصلی (کنکور سراسری یا هر آزمون ورودی دیگر) محسوب می‌شوند.

نفرات برتر در ماراتن علمی کنکور از اولین آزمون‌ها، در اوج نبوده‌اند بلکه با گذشت زمان، با آزمون و خطاهای مکرر در آزمون‌ها به مجموعه‌ای از روش‌های اصولی و ثابت مخصوص خود دست یافته‌اند. هر کدام از این آزمون‌ها به عنوان یک فرصت طلایی برای دست‌یابی به نتیجه‌ی مطلوب در آزمون اصلی است.

در این سلسله از مقالات به بیان راهکارهای کلیدی برای تقویت مهارت های آزمون دادن خواهیم پرداخت.

answer-choices

2. روش ضربدر و منها

به طور کلی سؤالات در آزمون‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. دسته‌ای از سؤالات به گونه‌ای هستند که شما با خواندن دقیق صورت مسئله، به‌راحتی می‌توانید پاسخ صحیح را در همان لحظه تشخیص دهید و از آن سؤال با موفقیت عبور کنید.

2. دسته‌ای دیگر به گونه‌ای هستند که شما بعد از مطالعه‌ی صورت سؤال متوجه می‌شوید که نمی‌توانید به آن سؤال پاسخ دهید؛ پس در این حالت در کنار سؤال باید علامت منها بگذارید.

3. سؤالات و تست‌هایی در این دسته قرار می‌گیرند که بعد از مطالعه‌ی صورت سؤال چندین حالت را خواهند داشت؛ ممکن است روی دو گزینه‌ی سؤال شک داشته باشید یا اصلاً نتوانید حدس بزنید که این سؤال چه‌قدر به زمان نیاز دارد یا سؤالی باشد که برای پاسخ‌گویی نیاز به زمان زیادی داشته باشد یا حتی به گونه‌ای باشد که شما بعد از خواندن صورت سؤال می‌دانید که پاسخ صحیح از چه راهی به دست می‌آید اما در آن زمان به خاطر نمی‌آورید تا پاسخ دهید.

این سؤالات در برگشت دوباره، ممکن است قابل حل باشند. چون اصرار بر روی حل این سؤالات تنها اتلاف وقت است، در کنار همه‌ی این سؤالات علامت ضربدر قرار دهید. بعد از اتمام مطالعه‌ی تمام سؤالات درس، در زمان باقی‌مانده به سراغ سؤالاتی که ضربدر دارند بروید. شما باید قدرت نه گفتن به سؤالات وقت‌گیر و دام‌دار را در خود تقویت کنید. در واقع با این کار شما در حال مدیریت اراده برای کنار گذاشتن سوالاتی هستید که قادر به پاسخگویی آنها نیستید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.