راهکارهای تمرکز حواس (3)

در دو قسمت قبلی نکاتی در مورد اقدامات اولیه برای رسیدن به تمرکز حواس که همان ایجاد انگیزه و فراهم کردن شرایط صحیح مطالعه است بیان شد. در این قسمت می‌خواهیم با ارائه‌ی راهکارهایی در حین مطالعه شما را با سومین گام برای رسیدن به تمرکز حواس آشنا کنیم.

ابتدا تلاش کنید با دقت بسیار یک برنامه‌ دقیق روزانه که هم راستا با برنامه‌ریزی کلی شماست، تهیه کرده و چیدمان درس‌های‌تان را با توجه به اهمیت و سطح یادگیری خود اولویت‌بندی کنید. سعی کنید ابتدا درس‌هایی که در آن‌ها یادگیری بهتری دارید مطالعه کنید تا برای شما ایجاد انگیزه کند و در ادامه بعد از آن‌که انگیزه و انرژی لازم را کسب کردید به مطالعه‌ی درس‌هایی بپردازید که برای شما دشوارتر است و به تواناییهای خود اعتماد داشته باشید.

positive_thinking

بهترین راه برای برخورد با این درس‌ها شناخت دقیق اشکالات خود و یافتن راهکار مناسب و کارآمد برای مطالعه‌ی درست آن‌هاست. در زمان مطالعه برای داشتن تمرکز بهتر است سعی کنید به یادداشت‌برداری از نکات درسی بپردازید تا با این کار توجه بیش‌تری نسبت به مباحث درسی داشته باشید و اهمیت مباحث را با توجه به سطح دشواری آن‌ها درک کنید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن با دقت توجه کنید طرح سؤال است. طرح سؤال یکی از شیوه‌های مطالعه‌ی دقیق و فعالانه است که در تمام اوقات مطالعه، مفید است. طرح سؤال پیش از مطالعه‌ی دقیق، فرد را وادار می‌کند تا به طور فعالانه و با تمرکز و دقت کافی و با انگیزه و علاقه به مطالعه بپردازد. طرح سؤال هنگام مطالعه یکی از روش‌‌هایی است که خواننده را فعال و به طور عمقی او را درگیر مطالعه می‌کند و سبب برانگیختن جدیت و تلاش وی به هنگام مطالعه می‌شود و فرد برای یافتن پاسخ به سؤالات باید تمرکز حواس خود را حفظ کند؛ زیرا هنگام مطالعه نمی‌توان بدون تمرکز پاسخ سؤالات را پیدا کرد. بعد از خواندن مطالب با طرح سؤال می‌توان میزان فراگیری خود را به خوبی ارز‌یابی کرد و کاملا به نقاط قوت و ضعف خود در دروس مختلف پی برد.

می‌توانید با این کار در مطالعات بعدی برای از بین بردن نقاط ضعف خود با دقت و تمرکز بیش‌تری مطالعه کنید. در آخر به ارزیابی مباحث خوانده‌شده بپردازید تا بتوانید عملکرد خود را برای مطالعه‌ی روزانه‌ی خود سنجیده و با توجه به آن ضعف‌های خود را به تدریج برطرف کنید.به یاد داشته باشید که استفاده‌ی درست از مجموعه‌ی نکات ذکرشده کمک فراوانی به رسیدن هدف اصلی شما یعنی داشتن مطالعه‌ی مفید و پربازده بویژه در دوران سرنوشت ساز آمادگی برای کنکور خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.