راهکارهای دستیابی به مطالعه مفید(1)

هنگام مطالعه همواره بايد چند نكته را مد نظر قرار داد تا بتوان کیفیت یادگیری خود را ارتقاء داد.مهمترین این نکات عبارتند از:

1– پيش از مطالعه از صرف غذاهاي چرب و سنگين خودداري کرده و حدود 1 ساعت بعد از صرف غذا مطالعه کنید؛ چون پس از مصرف غذاي سنگين بيش‌تر جريان خون متوجه دستگاه گوارش مي‌شود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و خون‌رساني به مغز كاهش مي‌يابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته مي‌شود. غذاهاي آردي مانند نان و همين‌طور نوشابه‌هاي گازدار از قدرت ادراك و تمركز مي‌كاهند.

soda

2- مكان مطالعه: دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور در خصوص مكان مطالعه عادت‌های متفاوتی دارند. مطالعه در منزل، پارك و كتابخانه‌ی عمومی از رایج‌ترین مكان‌های مطالعه محسوب می‌شوند. آن‌چه در این‌باره باید بدانید این است كه محیط و مكان مطالعه علاوه بر داشتن شرایطی چون سكوت و آرامش باید تا حد امكان ثابت و بدون تنوع باشد.اگر می‌خواهید واقعاً با تمركز مطالعه كنید باید سعی كنید خود را به محیط یكنواخت و ثابت عادت بدهید.فضاهای عمومی مانند پارك برای یك مطالعه‌ی جدی، مكان مناسبی محسوب نمی‌شوند. تغییرات مكرر در دكور اتاق یا مكان نیز- چون مخل تمركز است- توصیه نمی‌شود.

3– هدفمندی مطالعه: هدفمندی در مطالعه یعنی داشتن یك ذهنیت روشن و شفاف درباره‌ی اهداف، برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های لازم. این موضوع را از زوایای مختلف می‌توان مورد بحث قرار داد. یك بعد مهم آن به نیات، ایده‌آل‌ها و انگیزه‌های شما برمی‌گردد. بُعد دیگر آن به آرامش ذهنی و نظم رفتاری شما مربوط است. مسئله‌ی دیگر این است كه چه‌قدر مهارت‌ها و ظرافت‌های لازم را در برنامه‌ریزی و به خصوص پیش‌بینی تغییرات به خرج دهید؛ یعنی اگر به دلیلی برنامه‌ی شما به هم بخورد چگونه مدیریت زمان می‌كنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.