راهکارهای طلایی برای موفقیت در کنکور سراسری(بخش دوم)

بسياري از داوطلبان عزيز، وقتي براي کنکور آماده مي‌شوند فقط درس مي‌خوانند و هيچ کار ديگري براي موفقيت خود انجام نمي‌دهند. منظور اين نيست که درس خواندن خوب نيست، بلکه مهم اين است که در کنار مطالعه و درس خواندن، لازم است که کارهاي ديگري نيز براي موفقيت انجام داد. الان که با شما داوطلبان عزيز صحبت مي‌کنيم، تقريباً بيشتر کنکوري‌ها، بخصوص داوطلباني که مي‌توانند رقباي جدي شما محسوب شوند، به صورت پيوسته و خوب در حال درس خواندن هستند و هيچ فرصتي را براي اصولي مطالعه کردن از دست نمي‌دهند.
 
بله، اصولي مطالعه کردن و درست درس خواندن، نکته بسيار مهمي است که تعداد زيادي از شما عزيزان ممکن است به آن کمتر توجه کنيد و زماني متوجه مشکل خود مي‌شويد که تا کنکور، زمان زيادي باقي نمانده است و کار خاصي نمي‌توانيد انجام دهيد؛ پس براي موفقيت هر چه بيشتر در آزمون سراسری، لازم است که هر از چند گاهي، يک جراحي اساسي در کار خود و درس خواندنتان انجام دهيد. اين کار يا همان جراحي اساسي، باعث مي‌شود که تلاش شما بيشتر نتيجه داده و موفق‌تر شويد. براي انجام اين کار لازم است که به موارد زير توجه کنيد:
 
personality-test
 

3- خود را بيازماييد
 
برخي از داوطلبان عزيز، برنامه ریزی خوبي دارند، طبق برنامه هم درس مي‌خوانند و هر روز، نسبت به گذشته، درس‌هاي بيشتري را مطالعه مي‌کنند؛ اما کافي است که چند هفته يا يکي دو ماه بعد به عقب بازگردند تا متوجه شوند همه يا بيشتر آنچه را که مطالعه کرده اند، فراموش کرده اند. اين موضوع، که موضوع بسيار ناراحت کننده‌اي است، باعث مي‌شود تا بخش بزرگي از وقت و تلاش داوطلب به هدر رود؛ زيرا او برآورد درستي از ذهن خود و ميزان توانايي‌هايش نداشته است يا اصلاً اصل تکرار و مرور را فراموش کرده است.
 
براي اينکه بتوانيد از مطالعه خود نتيجه بهتري بگيريد و در ضمن متوجه شويد که چقدر از آموخته‌هايتان را فراموش نکرده‌ايد، خودتان را مورد آزمون قرار دهيد. براي انجام اين کار، تست زني کنيد. تست زني موضوعي يا ترکيبي در زمان‌هاي مناسب باعث مي‌شود تا شما بخوبي به نقاط قوت و ضعف خود پي ببريد و در ضمن مطالعه دروس، در صدد رفع اين ضعف‌ها نيز تا زمان آزمون برآييد؛ پس معطل چه هستيد؟ دست به يک جراحي بزرگ ديگر بزنيد. نگران نباشيد، نترسيد و بدون رودربايستي با خود، براي مطالب مهمي که از ذهنتان رفته است، در اثناي برنامه خود، زمان هاي مناسبي را در نظر بگيريد و اين بار بهتر از قبل و با کیفیت بالاتری مطالعه کنيد.
 
4- خلاصه‌هايتان را بررسي کنيد
 
از همین حالا این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که وقتي به ماه يا هفته‌هاي پاياني کنکور نزديک مي‌شويد، ديگر زمان مطالعه مطالب جديد نيست؛ بلکه وقت آن است که شما خلاصه‌هايي را که از قبل آماده کرده‌ايد، مطالعه کرده و به اين ترتيب در مرورهاي کوتاه و البته مؤثر، ذهن خود را بيشتر آماده کنيد.
 
اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که تا الان خلاصه‌اي برنداشته‌ايد حتماً اين کار را انجام دهيد. اگر هم از ابتدا خلاصه‌نويسي داشته‌ايد، حتماً خلاصه‌هاي خود را مورد بررسي قرار دهيد. براي انجام اين کار از دوستان يا همکلاسي‌هاي خود هم کمک بگيريد. البته خودتان مهم‌ترين شخص در اين زمينه هستيد. براي انجام اين کار، بعد از مطالعه يک درس و سپس وقفه يک هفته‌اي و تست‌زني آن مطالب، به سراغ خلاصه‌هايتان رفته و ببينيد که خلاصه‌هاي شما چقدر از مطالب اصلي را دربر گرفته يا شامل چه مطالب مهمي نمي‌شود. اگر خلاصه‌هايتان خوب و کامل بود که به همان سبک و سياق سابق ادامه دهيد؛ ولي اگر متوجه شديد که خلاصه هاي شما ناقص است يا شامل همه مطالب نيست، دست به يک جراحي ديگر در شکل مطالعه خود بزنيد.
 
نگران وقت يا ساير موارد نباشيد. مطمين باشيد که اگر جلوي ضرر و مشکل را از همين جا بگيريد منفعت بزرگي کسب خواهيد کرد. براي انجام اين کار، اين بار با دقت و حوصله بيشتري خلاصه‌نويسي کنيد. يادداشت‌هاي کوتاه برداريد، زير مطالب مهم را خط بکشيد يا  از فلش کارت استفاده کنيد. مي توانيد همه کارها را با هم انجام دهيد؛ به هر حال دقت کنيد؛ چرا که شما در ماه يا هفته‌هاي پاياني بايد به اين خلاصه‌ها اعتماد کرده و با مطالعه آنها سر جلسه حاضر شويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.