راهکارهای طلایی برای موفقیت در کنکور سراسری(بخش اول)

بسياري از داوطلبان عزيز، وقتي براي کنکور آماده مي‌شوند فقط درس مي‌خوانند و هيچ کار ديگري براي موفقيت خود انجام نمي‌دهند. منظور اين نيست که درس خواندن خوب نيست، بلکه مهم اين است که در کنار مطالعه و درس خواندن، لازم است که کارهاي ديگري نيز براي موفقيت انجام داد. الان که با شما داوطلبان عزيز صحبت مي‌کنيم، تقريباً بيشتر کنکوري‌ها، بخصوص داوطلباني که مي‌توانند رقباي جدي شما محسوب شوند، به صورت پيوسته و خوب در حال درس خواندن هستند و هيچ فرصتي را براي اصولي مطالعه کردن از دست نمي‌دهند.
 
بله، اصولي مطالعه کردن و درست درس خواندن، نکته بسيار مهمي است که تعداد زيادي از شما عزيزان ممکن است به آن کمتر توجه کنيد و زماني متوجه مشکل خود مي‌شويد که تا کنکور، زمان زيادي باقي نمانده است و کار خاصي نمي‌توانيد انجام دهيد؛ پس براي موفقيت هر چه بيشتر در آزمون سراسری، لازم است که هر از چند گاهي، يک جراحي اساسي در کار خود و درس خواندنتان انجام دهيد. اين کار يا همان جراحي اساسي، باعث مي‌شود که تلاش شما بيشتر نتيجه داده و موفق‌تر شويد. براي انجام اين کار لازم است که به موارد زير توجه کنيد:
 
personality-test

 
1- اميدوار و پر انرژي باشيد
 
انسان براي هر کاري که در زندگي انجام مي‌دهد، نياز به يک موتور محرک قوي دارد، و اين موتور محرک، اميد است. بي شک، بزرگترين هنر هر انساني، اميدوار بودن در شرايط سخت و دشوار زندگي است. البته بايد بدانيم که حتي صبور ترين و مقاوم ترين انسان ها نيز گاهي در زندگي دچار ياس و نااميدي مي شوند. بديهي است افرادي که به زندگي، نگاه مثبت دارند کمتر دچار نااميدي مي‌شوند؛ زيرا اين افراد در برابر مشکلات، انعطاف پذيري بالايي دارند و خيلي سريع خود را با شرايط پيش آمده وفق مي دهند.
 
این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که اميدوار بودن، نياز به نيروي خارق العاده‌اي ندارد و هر انساني، قادر به داشتن روحيه عالي خواهد بود؛ به شرط آنکه نگاه و فکر مثبت داشته باشد؛ پس اگر مي‌خواهيد که در زمان مطالعه و آمادگي براي کنکور اميدوار و شاد باشيد، از همين لحظه شروع کنيد و براي داشتن روحيه عالي تلاش کنيد. شکسپير مي‌گويد: هيچ چيز نيک يا بد نيست، ولي شيوه تفکّر ما امور را نيک يا بد جلوه مي‌دهد؛ پس اميدوار باشيد و به خود و تلاشتان با يک نظر مثبت نگاه کنيد. هر روز براي خود تکرار کنيد که موفق مي‌شويد و در راهي که در پيش گرفته‌ايد، حتماً به نتيجه مورد نظر خود خواهيد رسيد. هميشه و در هر لحظه‌اي انرژي مثبت خود را حفظ کنيد و اين انرژي را به خود، اطرافيان و حتي به کتاب ها و جزوه هاي خود انتقال دهيد. آن گاه خواهيد ديد که چگونه پيشرفت خواهيد کرد و چگونه مطالب برايتان به آساني قابل يادگيري شده و براي هميشه در ذهن شما خواهد ماند.
 
2- برنامه‌ريزي خود را به طور مرتب بررسي کنيد
 
اصلي‌ترين و مهم ترين رکن مطالعه و درس خواندن براي کنکور، مانند هر کار ديگري پس از داشتن اميد و انگيزه، اين است که شما برنامه ریزی خوبي داشته باشيد و البته به اين برنامه خوب عمل کنيد. حتماً به اين نکته توجه داشته باشيد که برنامه درسي شما از هر نظر بايد بي عيب و نقص باشد تا شما به مقصود و هدف خود بخوبي دست يابيد. هر از چند گاهي، برنامه خود را مورد وارسي قرار دهيد و ببينيد که هر هفته، چقدر موفق شديد طبق برنامه عمل کنيد و در کدام زمان‌ها يا در چه درس‌هايي نتوانستيد با برنامه پيش رويد. وقتي براي چند هفته، برنامه خود را مورد وارسي قرار داديد و نقاط ضعف و قوت آن را دريافتيد، مي‌توانيد به سادگي، يک برنامه بي نظير و عالي داشته باشيد که مي‌تواند بخوبي شما را در راه رسيدن به هدف کمک کند.
 
عزيزان! توجه کنيد که براي يک برنامه خوب، حتماً بايد تحت هر شرایطی واقع‌گرا باشيد و از خودتان و توانايي‌هايتان بيش از حد انتظار نداشته باشيد. وقتي به اين نتيجه رسيديد که برنامه شما مشکل دارد، بدون تعصب و ناراحتي در جهت جراحي برنامه خود برآييد و به جاي ناراحتي و تشويش، خوشحال باشيد که توانسته‌ايد بموقع از مشکلات برنامه خود مطلع شده و آنها را رفع کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.