راهکارهای مقابله با اضطراب کنکور

گویی در دریای ذهنم با کوه‌هایی عظیم مواجه شده‌ام! حس می‌کنم افسرده‌ام،‌ تمرکزم کم شده، ‌انگار مغزم کپ کرده، فکر می‌کنم به اندازه کافی باهوش نیستم، هر چه بیشتر می‌خوانم کمتر در ذهنم می‌ماند،‌ انگار هر چه خوانده‌ام را فراموش کرده‌ام، اضطراب تمام وجودم را فرا گرفته است، حتی از فکر امتحان هم بدنم به لرزه می‌افتد،اگر در کنکور موفق نشوم…؟


به جرات می‌توان گفت کسی وجود ندارد که در طول زندگی خود حداقل یک بار اضطراب امتحان را تجربه نکرده باشد. اگرچه اضطراب پیش از امتحان، به حدی فراگیر است که تقریباً تمام افراد آن را به نوعی تجربه می‌کنند و از دیگر سو، تا حد معینی از این اضطراب، با ترشح آدرنالین باعث می‌شود تمرکز و هشیاری فرد افزایش یافته، انگیزه فرد را تحریک می‌کند و عملکرد فرد را هنگام پاسخ‌دهی به محرک‌ها ارتقاء می‌دهد؛ اما اضطراب بیش از حد، خیلی فراتر از یک نگرانی و برانگیزاننده ساده برای فرد است.


اضطراب امتحان، اغلب با تنش یا استرس همراه است و در عملکرد فرد اختلال ایجاد می‌کند، مانع تمرکز شده، اعتماد به نفس را تضعیف و جریان فکر را متوقف می‌کند، موج فراگیر افکار منفی نظیر نمی‌توانم به سوالات پاسخ دهم، چیزی به یاد نمی‌آورم، هر چه خوانده‌ام، از یادم رفته و… ذهن را در سیطره خود گرفته و این حالت به هراس و ترس شدید و نهایتا افت عملکرد ذهنی فرد و بهره‌وری پایین در امتحان می‌انجامد.

stress-buriedinppr

1- علائم زیر می تواند ناشی از اضطراب باشد : تپش قلب ، نفس تنگی ، سرگیجه ، حالت تهوع ، بی قراری ، احساس ضعف ، بی حالی و سستی ، عرق سرد ، دل پیچه ، دل درد، تكرّرادرار،  سرگیجه، حواس پرتی و ….

2- اضطراب در جلسه كنكور و یا هر امتحانی باعث می گردد كه علاوه بر علائم فوق حافظه و تمركز به هم ریخته ودریادآوری آنچه را كه یاد گرفته اید دچار مشكل شده و حالت فراموشی به شما دست دهد.

3- اگر احساس می كنید كه اضطراب كنكور دارید هر چه زودتر به پزشك مراجعه كنید تا از بروز حالت های فوق پیشگیری نمایید . مطمئن باشید كه با مختصری دارو آرامش لازم را به دست خواهید آورد .

4- هیچگاه فراموش نكنید كه شما نهایت سعی و تلاش خود را نموده اید و در حد لازم و توانایی كه داشته اید به درس خواندن پرداخته اید . لذا بیشتر از این به خودتان فشار نیاورید .

5- به تغذیه ، خواب و استراحت خود بیشتر توجه كنید ، در 24 ساعت، حداقل بین شش تا هفت ساعت را خوب بخوابید.  توجه داشته باشید كه مغز شما به استراحت نیاز دارد .

6- نگرانی شما هیچ تأثیری در نتیجه كنكور ندارد ، بلكه از طرف دیگر باعث می گردد كه استرس و اضطراب شما شدت یابد و این امر بدون شک ، درنتیجه كنكور اثر منفی می گذارد .

7- چند روز به كنكور مانده را به استراحت ، گردش ، تفریح و ورزش و آنچه كه شما را آرام و خوشحال می سازد بپردازید و بدین وسیله فشار روانی موجود را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.