راهکارهای کلیدی برای استفاده هرچه بهتر از زمان باقی مانده تا کنکور(بخش دوم)

روز قبل از  کنکور

 *روز قبل از برگزاري آزمون،حتماً حوزۀ امتحاني خود را شناسايي کنيد تا در روز برگزاري آزمون، با آرامش کامل در جلسه آزمون حاضر شويد؛ بخصوص در کلان شهرها از جمله  تهران، مشهد، شيراز، تبريز ، اصفهان و … اين مساله اهميت بسیار بيشتري پيدا مي کند.
              
سال گذشته يکي از داوطلبان مي گفت:«  براي آزمون  آمادگي خوبي داشتم و اميدوار بودم که رتبه خوبي کسب کنم؛ اما سرجلسه آزمون دير رسيدم و اضطراب و استرس ناشي از آن باعث شد که سؤال‌هاي درس اول، يعني ادبيات و زبان فارسی را از دست بدهم.» وقتي علت دير رسيدن وي را پرسيدم، مي­گفت: « بخشي از بزرگراهي را که منتهي به دانشگاهي که محل برگزاري آزمون من بود، در آن هفته بسته بودند و بايد از راه­هاي جايگزين استفاده مي­کردم؛ اما چون از اين مساله باخبر نبودم ، مسير قبلي را رفتم و پيدا کردن راه جديد مدتي از زمان مرا گرفت و در نتيجه ديرتر به جلسه آزمون رسيدم.»
 
helpful tips or advices

 *وسايل مورد نياز براي جلسه آزمون سراسري را به طور کامل آماده کنيد. خوب است که پاک کن مناسبي را که تهيه کرده‌ايد، سوراخ کرده و با يک بند (نه خيلي کوتاه باشد و نه خيلي بلند) به گردن خود بياويزيد. اين کار باعث مي‌شود که در سر جلسه آزمون به دنبال پاک کن خود نگرديد و در صورت نياز، راحت از آن استفاده کنيد.
 
* در اين روز، ورزش­هاي سبکي مثل پياده روي در پارک خوب است؛ زيرا يک مقدار بدن خسته مي­شود و اين خستگي باعث ترشح هورمون اِندروفين مي‌شود که آرام بخش است. ضمناً اين خستگي فيزيکي اثر مستقيمي روي خوابتان نيز دارد. خوب است. خوب است که شامتان  يک غذاي پروتييني بدون چربي به همراه يک مقدار سالاد يا سبزيجات تازه باشد. هنگام خواب هم مي توانيد يک ليوان دم کرده گياهي مثل گل گاوزبان يا بابونه  يا يک ليوان شير ولرم بنوشيد که براي آرامش و خواب، بسیار مفید و مؤثر است .
 
* شب قبل از کنکور سعي کنيد که زود بخوابيد (چند شب مانده به کنکور را زودتر از روال گذشته بخوابيد تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشويد)؛ اما اگر زود خوابتان نبرد، نگران نشويد و فکر نکنيد که حتماً آزمونتان را خراب خواهيد کرد. گاه مي شنويم که رتبه هاي برتر آزمون سراسري هم شب قبل از آزمون خواب خوبي نداشته و در نهايت رتبه تک رقمي نيز کسب کرده‌اند. در نهايت نيز توجه داشته باشيد که براي يک خواب راحت، لازم نيست که کار خاصي انجام دهيد. از خوردن قرص‌هاي خواب آور به شدت خودداري کنيد و این مساله را به خود بقبولانيد که اين شب هم مثل شب‌هاي ديگر است. سعي کنيد که قبل از خواب، يک دوش ولرم بگيريد و بعد راحت بخوابيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.