راهکارهای کلیدی برای افزایش تمرکز

تمام افكار خود را روي كاري كه داريد انجام مي‌دهيد متمركز كنيد؛ پرتوهاي خورشيد تا متمركز نشوند نمي‌سوزانند. «گراهام بل»

1) هنگام درس خواندن، کاغذ و خودکاري کنار دست‌تان بگذاريد و فکرهايي را که به ذهنتان مي‌رسد و مزاحم درس خواندتان مي‌شود، يادداشت کنيد. با اين کار ديگر نگران فراموش کردن کارها و ايده‌ها نيستيد و به خودتان يادآوري مي‌کنيد درست است که اين کارها به اندازه‌اي مهم هستند که آن‌ها را يادداشت کنيد و بعداً براي‌شان کاري انجام دهيد، امّا آن‌قدر مهم نيستند که به خاطرشان درس خواندن را متوقّف کنيد.

2) سعي کنيد هدف مشخصي را معين کنيد که در هر بار درس خواندن، به آن برسيد. اين کار کمک مي‌کند توجهتان را به کار مشخصي که در دست داريد، معطوف کنيد. هم‌چنين اين کار بازخوردي از پيشرفت، به شما مي‌دهد.

3) به اين فکر نکنيد که: «بايد همه‌چيز کامل باشد.» اين شعار را در ذهن داشته باشيد که: «با شرايطي که دارم، بيش‌ترين تلاش خود را خواهم کرد.»

index

4) سعي کنيد جاي خاصي را براي درس خواندن انتخاب کنيد که وسايلی که ایجاد حواس‌پرتی می کنند، مثل راديو و تلويزيون در آن نباشد.

5) محل درس خواندن خود را تميز و مرتب نگه داريد و سعي کنيد از آن فقط براي درس خواندن استفاده کنيد. اين کار حواس‌پرتي را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش مي‌دهد و کمک مي‌کند راحت‌تر به حالت تمرکز دست يابيد.

6) ‌درس خواندن را در دوره‌هاي زماني محدود انجام دهيد تا بدانيد به زودي نقطه‌ي پايان فرا مي‌رسد. بي‌وقفه درس خواندن، طوري که به نظر مي‌رسد نقطه‌ي پاياني وجود ندارد، سخت‌تر است عملا کیفیت یادگیری را کاهش می دهند.

7) همه‌ي کتاب‌ها، جزوه‌ها و کتاب‌هاي کمک‌درسي‌تان را کنار دست‌تان بگذاريد. اگر لازم باشد براي آن‌ها از جاي‌تان بلند شويد يا مدتي دنبالشان بگرديد، حواس‌تان بيش‌تر پرت مي‌شود.

8) با هم‌کلاسي‌هاي‌تان راجع به درس‌خواندن‌تان صحبت کنيد. با بحث کردن درباره‌ي مطالب مهم درس، ذهنيت معقولي درباره‌ي مسائل مهم درس و سؤال‌هايي پيدا مي‌کنيد که بيش‌تر ممکن است در امتحان بيايند. اين کار هم‌چنين فرصت ايده‌آلي است براي آشنايي با نظرات ديگران؛ درس خواندن گروهي، راه بي‌نظيري براي مطالعه‌ي فعال است.

9) گاهي اوقات دانش‌آموزان، از وضعيت جزوه‌هاي خود راضي نيستند و جزوه‌ي ديگران را قرض مي‌گيرند تا جزوه‌ی خود را کامل کنند. هميشه جزوه‌هاي‌تان را بر اساس تاريخ، مرتب کنيد و موضوع اصلي درس را بيابيد. وقتي جزوه مي‌نويسيد، حاشيه‌ي آن‌ را خالي بگذاريد تا بعداً بتوانيد سؤال‌ها، توضيح‌ها و کلمات کليدي را که به ذهن‌تان مي‌رسد، کنار آن بنويسيد. هم‌چنين نبايد تا آخر سال صبر کنيد تا متوجه شويد جزوه‌هاي‌تان ناقص است. هر هفته جزوه‌هاي‌تان را مرور کنيد. اگر لازم بود آن‌ها را کامل کنيد و قسمت‌هايي را که نمي‌فهميد، از معلم بپرسيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.